Qeveria e Meksikës paralajmëron prindërit: Kujdes fëmijët, kartelet e drogës rekrutojnë të miturit përmes lojërave online

Qeveria e Meksikës paralajmëron prindërit që të tregohen të kujdesshëm ndaj fëmijëve të tyre në përdorimin e video-lojërave, pasi janë evidentuar raste të karteleve të drogës që dyshohet se rekrutonin të mitur përmes platformave online.

Zyrtarët e sigurisë kanë zbuluar një rast të ngjashëm në jug të Meksikës.

“Rekrutuesit përdornin iniciale për kartelet e dhunshme si “Gjenerata e re Jalisco, Karteli i Verilindje apo dhe identitete të tjera, bëri me dije zëvendës shefi i Sigurisë , Ricardo Mejia në një komunikim për mediat.

Sipas të dhënave të Rrjetit të Meksikës për të Drejtat e Fëmijëve, rreth 30,000 të rinj janë rekrutuar nga kartelet e drogës deri në vitin 2019.

Vrasjet në Meksikë janë në nivele rekord pas trafikantët e drogës dhe sindikata të krimit të organizuar luftojnë me njëra-tjetrën, duke shkaktuar varre masive, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.