Qeveria japoneze ka në plan të administrojë 1 milion vaksina COVID-19 çdo ditë

Qeveria e Japonisë synon të vaksinojë një milion njerëz çdo ditë si pjesë e luftës kundër koronavirusit të ri COVID-19.

Sipas lajmeve të agjencisë Kyodo, Kryeministri i Japonisë, Yoshihide Suga, planifikon të trefishojë nivelin e tanishëm të administrimit të vaksinës brenda fushës së masave të COVID-19.

Në konferencën për shtyp, Suga njoftoi se është planifikuar për të vaksinuar 1 milion njerëz çdo ditë brenda fushës së luftimit të pandemisë.

Me një normë ditore vaksinimi prej 1 milion, llogaritet që çdo person mbi moshën 16-vjeç në Japoni do të vaksinohet me dy doza të vaksinës brenda shtatë muajve.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i njerëzve që u është dhënë të paktën një dozë vaksine në vend deri më tani ka tejkaluar 3 milionë. Kjo korrespondon me 2 për qind të popullsisë së përgjithshme.

Ministria, e cila miratoi zyrtarisht vaksinën Pfizer në shkurt, këtë muaj pritet të miratojë zyrtarisht vaksinën Moderna.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.