Qindra afganë të zhvendosur nga lufta kthehen në lindje

Qindra afganë të zhvendosur brenda vendit që ishin strehuar në kryeqytet u larguan për në shtëpitë e tyre në provincat lindore të vendit të enjten, pothuajse një vit pas përfundimit të luftës që i detyroi ata të iknin.

Miliona njerëz emigruan brenda Afganistanit gjatë dy dekadave të luftimeve të ashpra gjatë okupimit ushtarak të udhëhequr nga SHBA, i cili përfundoi pasi talebanët u kthyen në pushtet gushtin e kaluar.

Shumë u dyndën në qytetet kryesore si Kabuli, ku sulmet ajrore, bombardimet dhe luftimet me zjarr ishin më pak të zakonshme sesa në Afganistanin rural, i cili historikisht ka qenë baza e fuqisë së islamistëve të vijës së ashpër.

Të enjten, agjencia e refugjatëve e Kombeve të Bashkuara UNHCR lehtësoi kthimin e rreth 1,600 afganëve që jetonin në Kabul në shtëpitë e tyre në provincat në lindje.

“Është një ditë e këndshme, ne po kthehemi në shtëpitë tona dhe në vendlindjet tona,” tha Sardar Wali, 45 vjeç, një fermer nga provinca Laghman i cili iku në Kabul muaj përpara se talebanët të ktheheshin në pushtet.

“Edhe nëse shtëpia jonë është goditur nga mortaja dhe është dëmtuar, ne do ta ndërtojmë përsëri,” tha ai për AFP.

Më shumë se 30 autobusë u morën me qira për të transportuar burra, gra dhe fëmijë në shtëpitë e tyre, ndërsa secilës familje iu dhuruan 200 dollarë për të blerë ushqime dhe gjëra të tjera thelbësore, tha UNHCR.

Shumë nga ata që u strehuan në Kabul jetonin në tenda të improvizuara ose jashtë, ndërsa të tjerë u zhvendosën në shtëpi me qira vetëm për të kuptuar se nuk mund të përballonin shpenzimet.

“Ishin vetëm dy deri në tre muaj më parë që morëm një shtëpi me qira,” tha Pari Gul, e cila gjithashtu zgjodhi të kthehej në shtëpinë e saj sipas programit të së enjtes të mbështetur nga OKB.

“Fëmijët tanë po mbledhin plastikë dhe burri im është i moshuar. Ne nuk mund të përballojmë koston e jetesës këtu.”

Ekonomia e Afganistanit është në rrënoja, me dhjetëra mijëra njerëz që kanë humbur punën e tyre pasi komuniteti ndërkombëtar ndërpreu ndihmën për vendin pas tërheqjes së SHBA-së.

Sipas UNHCR-së, rreth 3.5 milionë njerëz janë ende “të zhvendosur brenda vendit”.

“Të gjithëve u pëlqen të jetojnë në fshatin e tyre,” tha Huma, 36 vjeç, ndërsa priste në një radhë për të marrë kompensimin e saj në para.

“Ne po largohemi duke menduar se të paktën do të shkojmë në shtëpi.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts