Qindra emigrantë dhe refugjatë ngrenë kamp në kufirin Bjellorusi-Poloni

Qindra emigrantë dhe refugjatë kanë kampuar në temperatura pothuajse të ulëta në Bjellorusi pasi forcat polake të sigurisë bllokuan njerëzit që përpiqeshin të kalonin kufirin, me zyrtarët në Varshavë që paralajmëruan për një përshkallëzim të mundshëm të armatosur në ditët në vijim.

Polonia ka akuzuar prej muajsh Bjellorusinë se po përpiqet të ndezë një konfrontim të madh duke inkurajuar emigrantët dhe refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika që të kalojnë në Evropën Qendrore dhe më gjerë në Bashkimin Evropian në shenjë hakmarrjeje për sanksionet perëndimore ndaj qeverisë së gjatë të presidentit Alexander Lukashenko.

Të hënën, situata u përshkallëzua ndërsa qindra njerëz u nisën drejt kufirit polak pranë fshatit Kuznica. Disa u përpoqën të çanin një gardh me tela me gjemba duke përdorur lopata dhe mjete të tjera.

Polonia vendosi ushtarë shtesë, roje kufitare dhe policë, duke parandaluar refugjatët dhe migrantët që të kalojnë kufirin.

Presidenti polak Andrzej Duda akuzoi të martën qeverinë e Lukashenkos për “sulmim” të kufirit dhe BE-së “në një mënyrë të pashembullt”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.