Qindra raste të tjera të hepatitit të rëndë me origjinë të panjohur janë raportuar te fëmijët

Zyrtarët shëndetësorë kanë marrë raporte për qindra fëmijë në 33 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të diagnostikuar me hepatit akut me origjinë të panjohur që është klinikisht më i rëndë se rastet e mëparshme të ngjashme.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ( OBSH ) tha në një deklaratë të 27 majit se kishte marrë raporte për 650 raste të mundshme të hepatitit akut me origjinë të panjohur te fëmijët midis 5 prillit dhe 26 majit, me raportet që vijnë pasi studiuesit teorizojnë për një lidhje të mundshme me COVID. -19.

“Etiologjia e këtij hepatiti të rëndë akut mbetet e panjohur dhe nën hetim,” tha agjencia shëndetësore. “Rastet janë më të rënda klinikisht dhe një përqindje më e lartë zhvillon dështim akut të mëlçisë në krahasim me raportet e mëparshme të hepatitit akut me etiologji të panjohur tek fëmijët.”

99 raste të tjera ishin në pritje të klasifikimit që nga 26 maji, me potencialin për ta çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 749, nëse konfirmohet.

Gati 60 për qind e rasteve të raportuara ishin në Evropë, me 222 vetëm nga Mbretëria e Bashkuar. Nga 240 raste të raportuara në Amerikë në përgjithësi, 216 raste u regjistruan në Shtetet e Bashkuara.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në fund të prillit lëshoi ​​një alarm shëndetësor mbarëkombëtar për një grup prej nëntë fëmijësh në Alabama të identifikuar me hepatit dhe infeksion adenovirus, pa ndonjë shkak të njohur.

Fëmijët ishin nga një deri në gjashtë vjeç, të gjithë më parë të shëndetshëm, me pesë prej tyre të shtruar në spital me dëmtim të rëndë të mëlçisë, duke përfshirë disa me dështim akut të mëlçisë.

“Viruset e hepatitit A, hepatitit B dhe hepatitit C u përjashtuan,” tha CDC, duke shtuar se të gjithë fëmijët rezultuan pozitivë për adenovirus.

Agjencia u bëri thirrje mjekëve që të jenë në vëzhgim për simptomat dhe të raportojnë në departamentin lokal të shëndetësisë çdo rast të dyshuar të hepatitit me origjinë të panjohur. Simptomat tipike janë urina e errët, jashtëqitja e lehtë, të vjellat dhe verdhëza.

Lidhje me COVID-19?

CDC më vonë lëshoi ​​një raport  duke thënë se asnjë nga fëmijët e Alabamës nuk u testua pozitiv për COVID-19 kur u dërguan në spital. Agjencia tha gjithashtu se asnjë nga fëmijët nuk kishte një rast të dokumentuar më parë të SARS-CoV-2, i njohur gjithashtu si virusi CCP, dhe as nuk kishin marrë vaksinën COVID-19.

Disa kërkime sugjerojnë se një infeksion i panjohur më parë me koronavirusin SARS-CoV-2 mund të jetë pas rasteve misterioze të hepatitit të rëndë tek fëmijët.

Fëmijët me COVID-19 janë në rrezik në rritje të konsiderueshme për mosfunksionim të mëlçisë më pas, sipas një raporti të postuar së fundmi në medRxiv, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët.

Por shumica e fëmijëve me hepatit akut – i cili është përgjithësisht i rrallë në atë grupmoshë – nuk raportojnë një infeksion të mëparshëm SARS-CoV-2. Në vend të kësaj, shumica e tyre janë zbuluar se janë të infektuar me një adenovirus të quajtur 41F, i cili nuk dihet se sulmon mëlçinë.

Një ekip i veçantë studiuesish sugjeron në The Lancet Gastroenterology & Hepatology se është e mundur që fëmijët e prekur, shumë prej të cilëve janë shumë të vegjël për t’u vaksinuar, mund të kenë pasur infeksione të lehta ose asimptomatike COVID-19 që kaluan pa u vënë re.

Një teori e paraqitur nga studiuesit është se grimcat e mbetura të koronavirusit në traktin gastrointestinal te këta fëmijë mund të stimulojnë sistemin imunitar për të mbi-reaguar ndaj adenovirus-41F duke prodhuar sasi të larta të proteinave inflamatore që më pas dëmtojnë mëlçinë.

“Ne sugjerojmë që fëmijët me hepatit akut të hetohen për qëndrueshmërinë e SARS-CoV-2 në jashtëqitje” dhe për sinjale të tjera se dëmtimi i mëlçisë po ndodh sepse proteina spike e koronavirusit është një “superantigjen” që mbisensibilizon sistemin imunitar thanë studiuesit.

Ekspertë të tjerë kanë paraqitur teorinë se, si rezultat i distancimit social dhe kundërmasave të tjera të lidhura me COVID-19, fëmijët e vegjël kanë pasur më pak shanse të ekspozohen ndaj adenoviruseve, gjë që do të ndihmonte në ndërtimin e imunitetit të tyre. Në raste të tilla, teorizohet se sistemi imunitar i fëmijëve mund t’i përgjigjet një infeksioni adenovirus duke mbiprodhuar proteina inflamatore.

Kërkohet më shumë studim për të konfirmuar secilën teori, tha Dr. Rima Fawaz, një specialiste e sëmundjeve të mëlçisë pediatrike nga Shkolla e Mjekësisë e Yale.

Testing 900x506

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.