Qindra të vdekur, mijëra të bllokuar dhe dëme materiale të pallogaritura, pasojat e uraganit Ian trondisin SHBA-të

Qindra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi stuhia tropikale Ian largohet nga shteti amerikan i Floridës të enjten pasi ka goditur lindjen e vendit si një uragan shkatërrues i kategorisë 4.

Dëme të përhapura katastrofike janë lënë në pjesën më të madhe të Floridës jugperëndimore pasi rreth 2.6 milionë njerëz vazhdojnë të kenë mungesë të energjisë dhe mijëra të tjerë mbeten të bllokuar. Guvernatori Ron DeSantis ka lëshuar një vlerësim, duke thënë se Ian shkatërroi infrastrukturën kritike dhe shtëpitë, duke lënë përpara një punë të madhe ndërsa shteti përgatitet për të rindërtuar.

“Dëmi që është bërë ka qenë historik dhe ky është vetëm jashtë vlerësimeve fillestare,” tha guvernatori në një konferencë për shtyp. “Ne kurrë nuk kemi parë një ngjarje përmbytjeje si kjo. Ne kurrë nuk kemi parë një stuhi të kësaj shkalle dhe ajo goditi një zonë ku ka shumë njerëz në shumë nga ato zona të ulëta.”

Ian është tani në Oqeanin Atlantik pasi ai përsëri forcohet, me meteorologët që paralajmërojnë se do të kthehet përsëri në një uragan përpara se të arrijë në Karolinën e Jugut të premten, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Një paralajmërim uragani është lëshuar për të gjithë vijën bregdetare të shtetit jugor.

Sherifi i qarkut Lee të Floridës, shtëpia e Fort Meyers dhe Cape Coral, tha se ai “definitivisht” e di se numri i të vdekurve do të arrijë në qindra ndërsa autoritetet vazhdojnë të përpiqen të ndihmojnë njerëzit që kanë mbetur të bllokuar nga shkatërrimi i uraganit Ian.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *