Qindra viktima nga vapa në Kanada

12:09 30/06/2021

Për të tretën ditë radhazi Kanadaja ka shënuar një tjetër temperaturë rekord. 49,5 gradë u regjistruan në Lytton në një fshat në verilindje të Vancouver.

Për shkak të temperaturave të larta janë shënuar qindra viktima. Sipas ekspertëve që nga java e kaluar janë shënuar mbi 130 viktima, shumica e të cilëve ishin të moshuar dhe me sëmundje shoqëruese.

VeriperĂ«ndimi i SHBA-sĂ« ka parĂ« gjithashtu rekorde dhe njĂ« numĂ«r viktimash. Sipas raportimeve tĂ« policisĂ«, vetĂ«m nĂ« zonĂ«n e Vancouver janĂ« regjistruar 65 viktima, nĂ« Burnaby 34 viktima dhe nĂ« Surrey 38 viktima. EkspertĂ«t thonĂ« se ndryshimi i klimĂ«s pritet tĂ« rrisĂ« frekuencĂ«n e ngjarjeve ekstreme tĂ« motit. 

NxehtĂ«sia mbi pjesĂ«t perĂ«ndimore tĂ« KanadasĂ« dhe SHBA Ă«shtĂ« shkaktuar nga njĂ« kupolĂ« e ajrit tĂ« nxehtĂ« me presion tĂ« lartĂ«. Temperaturat janĂ« lehtĂ«suar nĂ« zonat bregdetare, por mbeten tĂ« larta nĂ« rajonet e brendshme. NĂ« zonĂ«n rurale tĂ« AlbertĂ«s, fermerĂ«t po ndjejnĂ« edhe nxehtĂ«sinĂ« ndĂ«rsa pĂ«rpiqen tĂ« shpĂ«tojnĂ« tĂ« korrat dhe bagĂ«tinĂ«. Ata janĂ« shprehur se  rendimenti i tĂ« korrave nuk do tĂ« pĂ«rmbushte rezultatet.

Burime të përkohshme uji dhe qendra ftohëse janë ngritur në zonën e Vancouver. Shërbimi i motit i vendit, Environment Canada, ka lëshuar paralajmërime të nxehtësisë për provincat e Kolumbisë Britanike dhe Alberta, së bashku me territoret veriperëndimore dhe Manitoba.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *