Qipro kërkon ndihmë nga Merkel: T’u jepet fund veprimeve të paligjshme të Turqisë

Presidenti i Qipros Nikos Anastasiadis ka telefonuar ditën e sotme Angela Merkel. Gjatë bisedës së tyre telefonike, u nënvizua miqësia e ngushtë, e përzemërt dhe e përjetshme që i lidh ata si politikisht ashtu edhe personalisht.

Në një njoftim nga zyra e presidentit thuhej:

“Presidenti Anastasiadis pati mundësinë të raportojë gjerësisht mbi zhvillimet e fundit në çështjen e Qipros , duke përfshirë vonesën në emërimin e një të dërguari special të OKB -së, si dhe sfidat e vazhdueshme turke, si në zonat detare qipriote ashtu edhe në qytetin e mbyllur të është shënuar”

” Presidenti i Republikës i kërkoi kancelares gjermane që të ushtrojë ndikimin e saj në drejtim të rifillimit të procesit të bisedimeve për çështjen e Qipros brenda kornizës së përcaktuar, por edhe të përfundimit dhe përmbysjes së të gjitha veprimeve të paligjshme të Turqisë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.