Qytetarët po drogohen masivisht, San Francisco shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kryebashkiaku i San Franciscos, London Bridge ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në distriktin Tenderloin, një zonë me një përqindje të lartë të të pastrehëve dhe një numër tmerrësisht të lartë vdekjesh nga mbidoza e drogës. Kjo masë shihet si një përpjekje për të parandaluar drogimin e njerëzve.

“Ne jemi në një krizë dhe ne duhet të reagojmë në përputhje me rrethanat”, tha Brid në një konferencë shtypi.
Plani i shpallur do të trajtojë në mënyrë agresive çështjet që lidhen me ato që ajo i quajti “rrugët e rrezikshme” në qytet, si dhe është planifikuar një rritje e buxhetit për policinë.

“Shumë njerëz po vdesin në këtë qytet, shumë njerëz janë shtrirë të shtrirë në rrugët tona”, tha kryebashkiaku, duke përmendur faktin se dy njerëz vdesin çdo ditë nga mbidoza, kryesisht fentanyl.

“Është koha për t’i dhënë fund sundimit të kriminelëve që po shkatërrojnë qytetin tonë”, tha Brid.
Siç u bë e ditur, tashmë është duke u rritur ndjeshëm prania e policisë, e cila ka për detyrë të merret me shitësit dhe përdoruesit e drogës.

Vdekjet nga droga janë në rritje në qytet, duke tejkaluar numrin e vdekjeve prej koronavirusit.

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme do t’i mundësojë qytetit të kapërcejë burokracinë dhe të sigurojë shpejt strehim, këshillim dhe kujdes mjekësor për njerëzit që vuajnë nga varësia, theksuan Brid dhe zyrtarë të tjerë të qytetit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.