Qytetet më të jetueshme sipas The Economist, dominojnë Zelanda e Re, Australia dhe Japonia, Europa në rënie (LISTA)

Njësia e Inteligjencës së ‘’The Economist’’ ka renditur 140 qytetet më të jetueshme dhe më pak të jetueshme të momentin.

Pavarësisht shumë faktorëve të marrë parasysh si infrastruktura, shëndetësia, arsimi, fakto kyç ka qenë pandemia.

Gjithsesi qyteti më i jetueshëm në gjithë botën ësthë Aucklandi i Zelandës së Re. Ai ndiqet nga Osaka  e Japonisë, Adelaide e Australisë dhe Ëellington ii Zelandës së Re sërish. Në top 10-shen e parë dy qtyetet e vetme europiane janë Zyrihu dhe Gjeneva teksa dominojnë qytetet e Australisë, Zelandës së Re e Japonisë.

Ndërkohë qyteti më pak i jetueshëm është Damasku i Sirisë, qyteti që po vuan ende pasojat e luftës tashmë disavjeçare. Europa nuk hyn në top 10-shen e fundit të qyteteve më pak të jetueshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *