Qyteti i dytë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar shpall falimentimin

12:04 06/09/2023

Qyteti i dytë më i madh i Britanisë e shpalli veten të falimentuar të martën, duke mbyllur të gjitha shpenzimet jo thelbësore.

Këshilli i Qytetit të Birminghamit, i cili ofron shërbime për më shumë se një milion njerëz, paraqiti një njoftim të Seksionit 114 të martën, duke ndaluar të gjitha shpenzimet, përveç shërbimeve thelbësore, thotë CNN.

Sipas asaj që thuhet në raportin e fundit deficiti u ngrit për shkak të vështirësive për të paguar midis 650 milion £ (rreth 816 milion dollarë) dhe 760 milion £ (rreth 954 milion dollarë) në pretendime për paga të barabarta, thotë raporti i njoftimit.

Qyteti tani pret të ketë një defiçit prej 87 milion £ për vitin 2023-24.

Sharon Thompson, nënkryetari i këshillit, u tha këshilltarëve të martën se ai përballet me “çështje të gjata, duke përfshirë shqetësimet historike të përgjegjësisë së pagave të barabarta të këshillit”, sipas agjencisë së lajmeve PA Media të Mbretërisë së Bashkuar.

Thompson gjithashtu fajësoi pjesërisht Partinë Konservatore në pushtet të Mbretërisë së Bashkuar, duke thënë se Birmingham “kishte 1 miliard paund fonde të marra nga qeveritë e njëpasnjëshme konservatore”.

Udhëheqësi i këshillit John Cotton diku tjetër i tha BBC-së se një model i ri pune do të sillet në këshill për të trajtuar faturën e kërkesave për paga të barabarta.

Qyteti multikulturor është më i madhi në Anglinë qendrore./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts