Qyteti i pushtuar nga forcat ruse/ Zyrtari ukrainas: Ukraina nis kundërofensivë në Izyum

Forcat ukrainase kanë nisur një kundërofensivë në Izyum, sipas Oleh Synegubov, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Kharkiv.

Duke folur në një video të postuar në telegram, ai tha se forcat ruse po tërhiqen në disa drejtime. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës nuk e ka konfirmuar lëvizjen, raporton BBC.

Rusia mori kontrollin e qytetit të Izyum më 1 prill dhe e ka pushtuar atë që atëherë. Maxym Strelnik, një zyrtar në këshillin e qytetit të Izyum, i tha më parë BBC se ai vlerësoi se 80% e qytetit ishte shkatërruar. Midis 10,000 dhe 15,000 civilë mbeten në Izyum, beson ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *