“Ra nga shkallët, vuajti dhimbje të forta”, thashethemet për shëndetin e Putinit nuk njohin kufij: Rrëzimi i provokoi jashtëqitje të pavullnetshme

Sapo Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, thashethemet rreth njeriut që urdhëroi operacionin ushtarak filluan të vërtiteshin.

Spekulimet rreth shëndetit të Vladimir Putinit kanë qenë ndoshta tema më e zakonshme, pavarësisht se rrallë ka shumë më tepër se hamendje të kualifikuara për të mbështetur pretendimet e ndryshme.

Në të vërtetë, e tillë është natyra e fshehtësisë që mbulon Kremlinin, saqë historitë e shumta që dalin do të jenë pothuajse të pamundura për t’u verifikuar përfundimisht.

Informacioni më i fundit, dhe ndoshta më i çmenduri, në këtë rrjedhë raportesh buron nga një kanal në Telegram me 377,000 abonentë – i titulluar SVR General – që pretendon se ka lidhje me ekipin e sigurisë së presidentit rus.

Pjesa më tërheqëse e llogarisë në fjalë pretendon se Putin pësoi një rënie në shtëpinë e tij në Moskë.

Sipas pretendimit, kjo i shkaktoi liderit “dhimbje të fortë, duke provokuar jashtëqitje të pavullnetshme” – për të cilën la të kuptohet se ishte për shkak të një gjendjeje shëndetësore ekzistuese të stomakut (dhe gjerësisht të raportuar).

Histori të tilla në mënyrë të pashmangshme do të fitojnë tërheqje të konsiderueshme në mediat perëndimore, dhe e kanë bërë këtë në këtë rast.

Megjithatë, fakti që ato mund të shihen si potencialisht poshtëruese për liderin rus nuk duhet të neglizhohet duke pasur parasysh faktorin e qartë motivues që përfaqëson për cilindo nga kundërshtarët e tij, të cilët janë të prirur ta minojnë atë dhe të gatshëm të përdorin dezinformimin për këtë qëllim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts