Rajoni i kryeqytetit të Filipineve lehtëson më tej kufizimet mes rënies së infeksioneve COVID-19

Niveli i alarmit në rajonin e kryeqytetit të Filipineve do të lehtësohet më tej duke filluar nga dita e sotme pasi infeksionet COVID-19 po  ngadalësohen dhe shkalla e vaksinimit po rritet, tha  zëdhënësi presidencial i Filipineve, Harry Roque.

Ulja e nivelit të alarmit në Metro Manila do të vazhdojë deri më 21 nëntor, tha Roque në një deklaratë të shkurtër, duke shtuar se duke filluar nga 1 dhjetori, caktimet e nivelit të alarmit do të përcaktohen çdo 15 dhe 30 të çdo muaji.

“Përshkallëzimet, nga ana tjetër, mund të bëhen në çdo kohë në mes të periudhës së zbatimit siç është e garantuar, ndërsa de-përshkallëzimi mund të bëhet vetëm në fund të periudhës dyjavore të vlerësimit”, tha ai.

Të enjten, Departamenti i Shëndetit i Filipineve (DOH) raportoi 1,766 infeksione COVID-19, duke e çuar numrin e rasteve të konfirmuara në vendin e Azisë Juglindore në 2,795,642.

DOH ka raportuar më pak se 2,000 raste ditore për dy ditë që nga e mërkura kur u regjistruan 1,591 raste, më e ulëta që nga 24 shkurti.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.