Raketat ruse godasin sërish objektet energjetike në Ukrainë

raketat ruse godasin serish objektet energjetike ne ukraine
raketat ruse godasin serish objektet energjetike ne ukraine

22:12 22/10/2022

Forcat ushtarake ruse kryen një tjetër sulm me raketa duke synuar objektet energjetike në Ukrainën perëndimore.

Autoritetet kanë bërë të ditur se shkalla e dëmit është e krahasueshme ose mund të tejkalojë pasojat e sulmit në 10-12 Tetor. Kompania kombëtare e energjisë tha se ekipet e riparimit kanë filluar të riparojnë objektet pas sulmit me raketa, por kufizimet për përdorimin e energjisë janë në fuqi ndërsa përpiqen të rivendosin furnizimin.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se një numër raketash janë rrëzuar nga sistemet e mbrojtjes ajrore të vendit mbi kryeqytet. Forcat ukrainase kanë bombarduar pozicionet ruse në rajonin e pushtuar Kherson, duke synuar rrugët e furnizimit. Associated Press raportoi se zyrtarët e instaluar nga Rusia thuhej se po përpiqeshin ta kthenin qytetin Kherson  një objektiv kryesor për të dyja palët për shkak të industrive të tij kryesore dhe portit të madh.

Kremlini dërgoi deri në 2,000 të rekrutuar në rajonin Kherson  një nga katër që Moska ka aneksuar ilegalisht dhe ka vënë nën ligjin ushtarak  për të zëvendësuar humbjet dhe për të forcuar njësitë e vijës së frontit. Ndërkaq Shtetet e Bashkuara do të marrin në konsideratë të gjitha mjetet për të avancuar diplomacinë me Rusinë.

Blinken: Të gjithë treguesit janë se jo vetëm që i qëndron larg vullnetit për t’u angazhuar në diplomaci domethënëse, por se Presidenti Putin vazhdon të lëvizë në drejtimin e kundërt. Ne marrim dhe do të marrim në konsideratë të gjitha për ta nxitur atë të ulet në tryezën e paqes.

Ministri i Jashtëm Rus Sergei Lavrov ka deklaruar më herët këtë javë se Rusia ishte e gatshme të angazhohej me Shtetet e Bashkuara ose me Turqinë për mënyrat për t’i dhënë fund luftës, por ende nuk kishte marrë një propozim serioz për të negociuar.

Ministri rus i mbrojtjes mbajti bisedime të rralla telefonike me homologun e tij amerikan pasi zyrtarët pro-Kremlinit thanë se po e kthenin qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, në një “kështjellë” ndërsa forcat e Kievit përparojnë. Nga ana tjetër, Irani ka dënuar ashpër thirrjen e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë për Kombet e Bashkuara për të hetuar akuzat se Rusia ka përdorur drone për të sulmuar Ukrainën.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts