“Rama ka mbushur gjyqësorin me besnikë të tij”/ Petrit Vasili publikon kritikën e Elez Biberajt: Këto janë të vërtetat e hidhura të Reformës në Drejtësi


Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili të enjten ka shpërndarë në rrjetet sociale një reagim të drejtorit të Zërit të Amerikës për Europën dhe Azinë, Elez Biberaj, i cili dy vite më parë; nënvizonte se Raporti i DASH vë në dukje se reformat e drejtësisë janë dëmtuar nga korrupsioni i përhapur.

petrit-vasili

Sipas këtij shkrimi, të cilit i referohet z.Vasili, bëhet me dije se vendi po përjeton praktikisht zhbërjen e sistemit të kontrollit dhe balancave dhe gjyqësori duket i paralizuar.

Rama është përpjekur ta forcojë pushtetin e tij në maksimum, duke ngushtuar hapësirën publike, duke minuar institucionet e pavarura, duke e mbushur gjyqësorin me besnikë, nën maskën e reformave dhe duke margjinalizuar opozitën“, thotë Biberaj në reagimin e tij, dy vite më parë.

Shënimi i plotë, vijon si më poshtë:

Te vertetat e hidhura te Reformes ne Drejtesi!

Me shume te drejte z.Elez Biberaj Drejtor i Zerit te Amerikes per Europen dhe Azine, qe ne prill te vitit 2019 thoshte se:

“Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit vë në dukje se Reformat e Drejtësisë janë dëmtuar nga korrupsioni i përhapur”.

“vendi po përjeton praktikisht zhbërjen e sistemit të kontrollit dhe balancave, dhe gjyqësori duket i paralizuar.

“Rama është përpjekur ta forcojë pushtetin e tij në maksimum, duke ngushtuar hapësirën publike, duke minuar institucionet e pavarura, duke e mbushur gjyqësorin me besnikë, nën maskën e reformave dhe duke margjinalizuar opozitën”, thote Biberaj.

Rama dhe rilindja reformen ne drejtesi e ka trajtuar me moton shkaterrimtare ” te kapim drejtesine me cdo kusht e me çdo çmim!”

Reforma ne drejtesi e votuar me konsensusin historik te 21-22 korrikut dhe me miratimin e Komisionit te Venecias u zhbe hap pas hapi nga rilindja.

1.Institucionet e reja u ngriten me shkelje skandaloze te ligjit duke filluar nga KLP dhe KLGJ, ku u zgjodhen anetare te tyre gjithfare personash ne dhunim te hapur me l ligjin:

a.disa, qe ONM i rrezoi si te padenje,

b.disa, qe kishin qene spiune te sigurimit,

c.disa, qe kishin bere gjyqe politike ne kohe te komunizmit,

d.disa, qe kishin bere evazion fiskal.

2.Prokurorja e pergjithshme u zgjodh pa veting dhe me 69 vota nga 84 duke dhunuar rende Kushtetuten.

3.KED u bllokua per nje kohe te gjate ne dhunim te kushtetutes dhe ligjit me qellimin e vetem ate te kapjes se tij nga rilindja.

4.Afatet kushtetuese te Reformes ne Drejtesi te votuar ne 21-22 korrik u shkelen te gjitha.

5.Konkurimi per vendet e reja ishte shpesh fiktiv, pa gare dhe pa numrin minimal te konkurenteve per cdo post, duke bere kontrollin e procesit nga rilindja, duke ulur dukshem cilesine dhe duke realizuar thjesht mbushjen e vendeve dhe kapjen e institucioneve te reja te drejtesise.

6.SPAK dhe BKH filluan funksionimin pa numrin e ligjshem te antareve te tyre.

7.Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Larte jane sot pa numrin e plote te funksionimit te tyre duke kaluar çdo afat kushtetues.

8.Gjate procesit te plotesimit te Gjykates Kushtetuese u vertetua tentativa mafioze per te rrembyer anetaret e Gjykates Kushtetuese, qe ishin kompetence e Presidentit.

9.Dhjetra Ligje te Reformes ne Drejtesi jane ndryshuar ende pa filluar akoma funksionimi i tyre, ne menyre te njeanshme, pa konsultim me Komisionin e Venecias, me nisma te qeverise dhe me nje parlament jolegjitim.

10.Asnje strategji nuk u hartua per te zgjidhur kolapsin total te sistemit gjyqesor ne te gjitha nivelet ku mungesat ne personel jane kritike dhe ku dhjetra mijra dosje kane mbetur pa u trajtuar qe nga Gjykata e Larte me 36 mije dosje e deri tek Gjykatat e te gjitha niveleve.

11.Vetingu me standarte te dyfishta u kritikua hapur nga Komiteti i Helsinkit qe shprehej:

“vëzhguesit e KSHH-së kanë evidentuar raste sporadike të standardeve të dyfishta në vendimmarrjen e KPK-së, ndaj kemi mendimin se praktika e vettingut ka nevojë të konsolidohet. Procesi i rivlerësimit është bazuar kryesisht në kriterin e pasurisë, duke mos patur në konsideratë edhe dy kriteret e tjera: atë të vlerësimit të figurës dhe të aftësive profesionale”, thotë Erida Skëndaj, drejtuese e KSHH-së.

Dhunimi i konsensusit dhe kapja e rrembimi nga rilindja i reformes ne drejtesi eshte denoncuar dhjetra e dhjetra here nga opozita,shoqeria civile dhe aktore te tjere.

Mbyllja e qellimshme e syve nga nderkombetaret ka sjelle zhgenjimin e madh te qytetareve, ku shumica derrmuse e tyre nuk besojne me te Reforma ne Drejtesi.

Kjo del qartë edhe nga përfundimet e sondazhit të dytë të realizuar nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit gjatë muajit Shkurt 2019, në kuadër të iniciativës “Për të rritur transparencën, gjithëpërfshirjen dhe përgjegjshmërinë në procesin e vettingut – 2” e mbështetur financiarisht nga Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë.

“Studimi provon se 63.3% e qytetareve nuk e besojnë vetingun. 63.3 % e qytetareve mendojne se vetingu, ashtu sic po zhvillohet, nuk eshte nje proces i drejte.

62.5% e qytetareve mendojnë se vetingu nuk do ta pastrojë drejtësinë”.

Keto jane te vertetat e medha e te hidhura e te pamohueshme te reformes ne drejtesi!!!

Anashkalimi i qellimshem i ketyre te vertetave eshte thelbi i deshtimi.

Zgjidhja e vetme eshte perballja me keto te verteta, ndersa e kunderta eshte propaganda dhe patetizmi qe do te conte ne thellimin pa kthim te tyre.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *