“Rama shpërndau zarfe me para për pensionistët”/ Berisha: Opozita s’ka përgjegjësi për farsën elektorale, por për rikthimin e votës së lirë

Ish-kryeministri Sali Berisha në komunikimin e zhvilluar me gazetarët, u shpreh se opozita asnjëherë nuk largohet nga përgjegjësia, por duhet të rikthejë votën e lirë në Shqipëri.

Berisha tha se Rama shpërndau zarfe me para për pensionistët.

“Nuk duhet të bëhemi iluzivë, një qeveri që i lejon vetes krijimin e makinerisë së blerjes së votës, të frikës dhe të terrorit një qeveri që shkel çdo parim të kodit zgjedhor, shkel çdo parim. Kjo qeveri nuk dorëzon pushtetin sepse kjo qeveri nuk lë ligj pa thyer për të qëndruar në pushtet. Sot me qindra mijëra shqiptarë presin që opozita duhet t’i japë zgjidhje kësaj, e vërteta është se në këtë infrastrukturë antiligjore të rrënimit të procest zgjedhor, asnjë opozitë nuk i ka dhënë dot përgjigje me votë. Atëherë synohet të ndërgjegjësojë të gjithë ata që besojnë se duhet të qëndrojë për votën e lirë. Shqiptarët e dinë që zgjedhjet po vidhen, ata që njohin mirë procesin nuk mund të fajësojnë opozitën, ai që fajëson me qëllim ai firmos licencën që qeveria të vjedhë zgjedhjet. Opozita nuk mund të bëhet përgjegjëse për një qeveri që nuk respekton asnjë rregull. Të gjithë biem dakord se zgjedhjet janë vjedhur, por mjerisht dhe në mënyrë të padobishme besohet se opozita ka përgjegjësi për këtë. Opozita ka përgjegjësi nëse do të heshte apo nuk do të argumentonte me fakte gjithçka që ndodh. Opozita ka përgjegjësi nëse nuk ngre shqiptarët në një betejë vendimtare për votën e lirë. Nuk mund të ndalojmë ne në Këshillin e Ministrave për të vendosur të shpërndajë zarf për pensionistët. Opozita nuk ndalon dot qeverinë të shpallë rritjen ne rrogave në mes të fushatës elektorale. Çfarëdo që të bëjë opozita nuk ndalon dot zyrat e errëta.”, tha Berisha.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts