Raporti i AGCS: Sulmet kibernetike, kërcënimi më i madh për bizneset në mbarë botën

Sulmet kibernetike janë kërcënimi më i madh për bizneset në mbarë botën, ka paralajmëruar siguruesi i korporatës AGCS. Në barometrin e rrezikut, AGCS ose Allianz Global Corporate & Specialty cituan hakerët kriminalë si kërcënimin kryesor për kompanitë globale.

Kompania anketoi një total prej 2650 profesionistësh në 89 vende vjeshtën e kaluar.

Këtu përfshiheshin më shumë se 1 200 drejtues nga korporatat e mëdha me të ardhura vjetore mbi 500 milionë dollarë. Në hetim morën pjesë edhe ekspertë të Allianz.
“Madje edhe masat e shkëlqyera të sigurisë së IT-së nuk mbrojnë 100 për qind nga sulmet e hakerëve”, theksoi kompania.

“Bizneset investojnë shumë para në zhvillimin e mëtejshëm të sigurisë së IT-së, por ne ende po zbulojmë se sulmuesit mund ta heqin atë dhe ndonjëherë të shkaktojnë dëme masive për bizneset”, theksoi kre i AGCS, Jens Krickhahn.

Firma amerikane “Cybersecurity Ventures”, e cituar shpesh në industrinë e IT, vlerëson se dëmi global i shkaktuar nga krimi kibernetik arriti në 6 trilion dollarë vitin e kaluar.

Deri në vitin 2025, kjo mund të rritet në 10.5 trilion dollarë. Kjo përfshin vjedhjen dhe shkatërrimin e të dhënave, krimet financiare, produktivitetin e humbur, vjedhjen e pronës intelektuale dhe krime të tjera, si dhe koston e riparimit të dëmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com