Raporti i frikshëm i Penatgonit: Kina do të prodhojë 1500 raketa deri më 2035

Sipas një raporti të Pentagonit, Kina do të prodhojë 1500 raketa deri në vitin 2035. Duke marrë shkas nga ky raport, Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara.

I njohur zyrtarisht si “Zhvillimet ushtarake dhe të sigurisë që përfshijnë Republikën Popullore të Kinës”, raporti vjetor nga Kongresi riafirmon vlerësimin e Strategjisë Kombëtare të Mbrojtjes se Kina “paraqet sfidën më të rëndësishme dhe sistematike për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe sistemin e lirë dhe të hapur ndërkombëtar.”

“Bazuar në linjat e trendit në raport, mendoj se mund të gjykojmë se Republika Popullore e Kinës është kthyer gjithnjë e më shumë tek Ushtria Çlirimtare Popullore si një lloj nga instrumentet kryesore të krijimit të shtetit, për të ndjekur interesat e saj. Dhe kjo ka implikime serioze për interesat e sigurisë së SHBA-së, interesat e aleatëve dhe partnerëve tanë dhe për rendin e bazuar në rregulla ndërkombëtare më gjerësisht”, është shprehur një zyrtar i mbrojtjes amerikane.

Raporti i vjetshëm i Pentagonit, theksoi se Kina kishte vënë në lëvizje një rritje katërfish të arsenalit të saj të armëve bërthamore dhe parashikonte se mund të kishte 700 raketa deri në vitin 2027 dhe ndoshta 1000 deri në vitin 2030.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *