Raporti i OSBE-ODIHR, reagon Braimllari: Rama dhe Rilindja i kanë shkatërruar zgjedhjet e 14 Majit

Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Endrit Braimllari deklaron se raporti i OSBE-ODIHR ka rrëzuar zgjedhjet e 14 majit, duke iu referuar problematikave të evidentuara.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Braimllari thekson se ky raport tregoi përfshirjen në proces të administratës shtetërore.

REAGIMI I BRAIMLLARIT
Raporti i OSBE-ODIHR rrëzon zgjedhjet e 14 Majit.
????Raporti i OSBE-ODIHR konfirmon blerje masive votash.
????Përdorimin e administratës në zgjedhje.
????Presion mbi zgjedhësit nga ana e qeverisë duke kërcënuar me ndërprerje fondesh nëse votoni opozitën
????Presion administratës me vende pune nëse nuk votoni kandidatët dhe partinë në pushtet.
????U cënuar sekreti i votës duke lejuar votim familjarë, votime në grup si dhe votimi në emër të votuesve të tjerë.
????Përdorimi i të dhënave personale nga partia në pushtet duke kontrolluar votën e qytetarëve.
????Shit-blerje vote nga ana e qeverisë duke mos u goditur ky krim.
Rekomandimet e OSBE-ODIHR:
????Duhen hetuar përgjegjësit për shit-blerje vote, për përdorimin e administratës në zgjedhje, burimeve shtetërore, përdorimin e të dhënave personale, cënimin e sekretit të votës.
Edi Rama dhe Rilindja i kanë shkatërruar zgjedhjet e 14 Majit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts