Raporti i TI/ Kurti: Ende pa u bërë një vit lufta kundër krimit dhe korrupsionit kanë dhënë sinjale pozitive!

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas raportit të publikuar nga Organizata Transparency International për Indeksin e Perceptimit të Korrupsioni në botë.

Sipas raportit Kosova ka shënuar një përmirësim në krahasim me një vit më parë, ndryshe nga Shqipëria e cila ka pasur rënie në krahasim me vitin e kaluar.

Kryeministri Kurti shprehet se zotimi i qeverisë për luftën kundër krimit dhe korrupsionit institucional, po jep edhe sinjalet e para pozitive.

Ndërsa shkruan se ende pa u bërë një vit nga marrja e detyrës, veprimet kundër korrupsionit vlerësohen pozitivisht, duke shtuar se pavarësisht këtyre rezultateve ka ende shumë punë për të bërë.

‘Zotimi ynë për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit institucional është duke dhënë sinjalet e para shumë optimiste. Nga pozita 104 në pozitën e 87, në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, Kosova e ka përmirësuar pozitën e saj për 17 vende. Ende pa u bërë një vit nga marrja e detyrës, veprimet tona kundër korrupsionit, vlerësohen pozitivisht nga organizata kredibile. Sigurisht që duhet edhe më mirë e sigurisht që do të punojmë më shumë, derisa Kosova të jetë afër e bashkë me vendet e pastra për nga korrupsioni.’, shkruan Kurti.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts