Raporti shqetësues: Si planifikon Rusia të pushtojë tërësisht Ukrainën

09:43 25/02/2022

Sot do të jetë dita më e vështirë, paralajmëron këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Herashchenko, i cili thotë se Rusia po përpiqet të depërtojë në Kiev me kolona tankesh që zbresin në kryeqytet nga verilindja dhe veriperëndimi.

Ndërsa një burim i kundërzbulimin ukrainas, i tha website Ukrainska Pravda detaje të planit të Rusisë për të marrë kontrollin e kryeqytetit, e më pas për të marrë kontrollin e vendit.

BBC raporton se e gjitha kjo është e pakonfirmuar, por kjo është ajo që ata thonë se Rusia synon:

-Kapni një aeroport të madh të Kievit dhe kontrollin e trafikut ajror për të lejuar 10,000 trupa të zbarkojnë, duke shpërqendruar ushtrinë me sulmet në kufi

-Sabotoni energjinë elektrike dhe komunikimet në Kiev për të shkaktuar panik

-Provokoni një eksod të refugjatëve për të parandaluar lëvizjen e forcave të armatosura ukrainase

-Kapni ndërtesat qeveritare, përfshirë kabinetin qeveritar dhe parlamentin dhe kapni udhëheqjen shtetërore, duke i detyruar ata të nënshkruajnë një marrëveshje me kushtet e Rusisë

-Vendosni në krye të shtetit udhëheqës pro-rusë dhe ndani Ukrainën në dy pjesë, si Gjermania Lindore dhe Perëndimore./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.