Rastet e Omicron në Mbretërinë e Bashkuar rriten me 50 për qind brenda një dite

86 raste të tjera të variantit të Omicron janë raportuar në Britani, duke e çuar totalin në 246, konfirmuan  autoritetet shëndetësore.

Kjo krahasohet me një total prej 160 të shtunën, një rritje prej më shumë se 50 përqind, sipas Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA).

Britania regjistroi 43,992 infeksione të reja me COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të koronavirusit në vend në 10,464,389, sipas shifrave zyrtare të publikuara të dielën.

Vendi raportoi gjithashtu 54 vdekje të tjera të lidhura me koronavirusin. Numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me koronavirusin në Britani tani është 145,605. Këto shifra përfshijnë vetëm vdekjet e njerëzve që vdiqën brenda 28 ditëve nga testi i tyre i parë pozitiv.

Të dhënat e fundit erdhën pasi Sekretari britanik i Shëndetësisë Sajid Javid tha se të gjithë të ardhurit ndërkombëtarë në Britani, përfshirë fëmijët mbi moshën 12 vjeç, do të duhet të bëjnë një test para nisjes. Ai shtoi se ato duhet të merren maksimumi 48 orë para nisjes.

Përveç kësaj, nga ora 04:00 GMT të hënën më 6 dhjetor, Nigeria do të jetë në listën e kuqe të udhëtimeve. Ai bashkohet me disa kombe të Afrikës së Jugut, të cilat iu vunë pasi varianti Omicron u zbulua për herë të parë në fund të muajit të kaluar.

“Unë mendoj se është tepër vonë për të bërë një ndryshim material në rrjedhën e valës Omicron nëse do të kemi një të tillë,”  tha profesori Mark Woolhouse kur u pyet për rregullat e reja të udhëtimit.

Më shumë se 88 për qind e njerëzve të moshës 12 vjeç e lart në Britani kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës dhe gati 81 për qind i kanë marrë të dyja dozat, sipas shifrave të fundit. Më shumë se 35 për qind kanë marrë injeksione përforcuese, ose dozën e tretë të një vaksine kundër koronavirusit.

Për të rikthyer jetën në normalitet, vende të tilla si Britania, Kina, Gjermania, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë garuar me kohën për të nxjerrë vaksinat e koronavirusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.