Rastet e rënda të hepatitit tek fëmijët vazhdojnë të rriten, OBSH bën thirrje për hetime

rastet e renda te hepatitit tek femijet vazhdojne te rriten obsh ben thirrje per hetime
rastet e renda te hepatitit tek femijet vazhdojne te rriten obsh ben thirrje per hetime

Numri i rasteve të hepatitit të rëndë të pashpjegueshëm tek fëmijët vazhdon të rritet, ndërsa mjekët anembanë globit përpiqen të gjejnë një shkak.

Të enjten, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se rreth 170 raste janë raportuar deri më tani në 16 vende, nga 74 raste vetëm në Mbretërinë e Bashkuar dy javë më parë.

Dhjetë për qind e këtyre rasteve kanë qenë aq të rënda sa fëmijët kishin nevojë për transplantim të mëlçisë. Një fëmijë vdiq , sipas OBSH-së, megjithëse është e paqartë se ku dhe kur ndodhi ajo vdekje.

Në Shtetet e Bashkuara, Departamenti i Shërbimeve Shëndetësore të Wisconsin tha të mërkurën se po heton vdekjen e një fëmije, si dhe rastet e dyshuara në tre fëmijë të tjerë. Përveç fatalitetit të mundshëm, një prej atyre fëmijëve kishte nevojë për transplantim të mëlçisë.

Rastet janë identifikuar gjithashtu në shtete të tjera, duke përfshirë tre në Illinois dhe dy në Karolinën e Veriut, sipas departamenteve shëndetësore të këtyre shteteve, dhe nëntë raste në Alabama .

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë konfirmuar vetëm rastet në Alabama deri më tani, tha agjencia në një deklaratë.

Por ekspertët thonë se ka të ngjarë të tjera, dhe OBSH u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore nga e gjithë bota që të raportojnë dhe hetojnë çdo rast të pashpjegueshëm të hepatitit te fëmijët ndryshe të shëndetshëm. Moshat e pacientëve variojnë nga 1 muaj deri në 16 vjeç, megjithatë rastet më të rënda kanë prirje të jenë te fëmijët e moshës 10 vjeç e lart.

Javën e kaluar, CDC lëshoi ​​një alarm të ngjashëm: një këshillë shëndetësore që u bën thirrje mjekëve të jenë në vëzhgim për hepatitin e pazakontë dhe të rëndë te fëmijët.

Njerëzit zakonisht e lidhin hepatitin me viruset e hepatitit, si hepatiti i tipit A, B ose C. Por hepatiti thjesht i referohet inflamacionit të mëlçisë në përgjithësi dhe mund të ketë qindra shkaqe: viruse të tjera, medikamente, toksina dhe madje edhe ushqime të kontaminuara.

Por asnjë shkak i vetëm nuk është identifikuar që do të lidhte të gjitha këto raste, tha Richard Pebody, kreu i ekipit të Patogjenëve me Kërcënim të Lartë të OBSH/Europe, gjatë një sesioni pyetje-përgjigje në internet të enjten.

“Këta janë fëmijë që më parë kanë qenë në formë dhe mirë”, tha ai. “Ky është një fenomen i pazakontë që ne po shohim, dhe kjo është arsyeja pse ne po paralajmërojmë prindërit dhe autoritetet e shëndetit publik.” Historikisht, hepatiti që rezulton në dështim të mëlçisë ka qenë i kufizuar tek fëmijët me kushte themelore shëndetësore.

Kjo nuk do të thotë se fëmijët e shëndetshëm nuk kanë zhvilluar kurrë hepatit të rëndë, të pashpjegueshëm ose nuk kanë pasur nevojë për transplantim të mëlçisë. Vitin e kaluar, 501 fëmijë në SHBA kishin një transplant të mëlçisë, sipas Rrjetit të Bashkuar për Ndarjen e Organeve . Shumica ishin më të rinj se 6 vjeç.

Ajo që bie në sy në këto raste të reja të hepatitit është se të gjitha ato kanë ndodhur në një hark kohor relativisht të shkurtër dhe shkaku është i paqartë.

Dr. Markus Buchfellner, një koleg i sëmundjeve infektive pediatrike në Universitetin e Alabama në Birmingham, vuri re për herë të parë modelin e pazakontë të hepatitit të pashpjegueshëm në atë shtet tetorin e kaluar.

Pacienti i parë kishte dhimbje barku, verdhëz dhe rritje të enzimave të mëlçisë që sinjalizonin hepatit.

“Pastaj ne patëm një të dytën, dhe pastaj një të tretën dhe pastaj një të katërt,” tha Buchfellner. “Ajo ishte kur ne kuptuam, ndoshta ka diçka këtu.”

Në fund të fundit, u identifikuan nëntë pacientë të rinj të moshës 6 vjeç e lart në Alabama. Dy kishin nevojë për një transplant të mëlçisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts