Rastet e sifilizit në SHBA rriten në nivelin më të lartë në më shumë se 70 vjet

rastet e sifilizit ne shba rriten ne nivelin me te larte ne me shume se 70 vjet
rastet e sifilizit ne shba rriten ne nivelin me te larte ne me shume se 70 vjet

Rastet e sifilizit, një sëmundje e rëndë seksualisht e transmetueshme, janë në rritje në SHBA dhe janë rikthyer në nivele që nuk janë parë në më shumë se 70 vjet.

Infeksionet u rritën me 17% në 207,000 raste në SHBA në vitin 2022, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në një publikim të të dhënave më të fundit në dispozicion. Rastet vjetore ishin pak mbi 30,000 dy dekada më parë.

Normat e sifilizit janë rritur për vite me rradhë mes shkurtimeve të fondeve për agjencitë lokale të shëndetit publik dhe rritjeve të transmetimit të lidhura me më shumë përdorimin e drogës dhe seksin e pambrojtur. Si përgjigje, Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, i cili mbikëqyr CDC, nisi një grup pune për sifilizin vitin e kaluar që është fokusuar në rritjen e testimit dhe trajtimit.

“Ne kemi nevojë për një përgjigje të gjithë vendit,” tha Jonathan Mermin, drejtor i Qendrës Kombëtare për HIV, Hepatitin Viral, Parandalimin e STD dhe TB në CDC. “Nuk ka shkurtore.”

Sifilizi mund të qëndrojë i fjetur tek njerëzit për vite dhe më pas të shkaktojë probleme mjekësore, duke përfshirë verbërinë dhe madje edhe vdekjen. Është veçanërisht shqetësuese nëse një grua shtatzënë infektohet sepse sëmundja mund të kalojë tek fetuset dhe foshnjat me efekte vdekjeprurëse. Në vitin 2022, sifilizi kongjenital shkaktoi 231 lindje të vdekura dhe 51 vdekje foshnjash, sipas të dhënave të CDC.

Si pjesë e strategjisë së saj për të luftuar sëmundjen, CDC ka mbështetur gjithashtu zhvillimin e një testi të shpejtë të sifilisit që mund të identifikojë rastet kudo, një përmirësim në krahasim me testet aktuale në SHBA që kërkojnë laboratorë, tha Mermin.

Por edhe kur pacientët identifikohen, ata aktualisht përballen me një pengesë për trajtimin. Ilaçi më i mirë për sifilizin është penicilina G benzathine, e cila shitet nga Pfizer Inc. në SHBA me markën Bicillin LA dhe është në mungesë që nga prilli për shkak të kërkesës së lartë.

Pfizer ka rritur prodhimin dhe pret që oferta të normalizohet deri në qershor. Administrata e Ushqimit dhe Barnave gjithashtu ndezi importin e një versioni të benzatinës të penicilinës G që është miratuar në Evropë, por jo në SHBA.

Rreth 50,000 doza janë në dispozicion, tha Pavel Svintozelskiy, menaxher i çështjeve mjekësore për Provepharm, një kompani e përfshirë në import.

Penicilina G benzathine është ilaçi i vetëm që mund të parandalojë dikë që ta kalojë sëmundjen tek fetusi, duke rezultuar në sifiliz kongjenitale.

Për të ruajtur Bicillin LA për njerëzit shtatzëna, CDC rekomandoi që ofruesit e kujdesit shëndetësor të trajtojnë të tjerët me një ilaç tjetër, doksiciklinë. Por ky ilaç është dukshëm më pak i përshtatshëm. Ndërsa Bicillin LA mund të kurojë sifilizin me vetëm një injeksion, doksiciklina kërkon javë që të merrni një pilulë dy herë në ditë. Shumë njerëz me sifiliz janë të pastrehë ose luftojnë me abuzimin e substancave, duke e bërë të vështirë marrjen e vazhdueshme të ilaçeve.

“Ne shqetësohemi për pajtueshmërinë,” tha admiralja Rachel Levine, ndihmës sekretarja e HHS për shëndetësinë, e cila drejton grupin kombëtar të punës për sifilizin.

Nëse dikush nuk merr të gjithë kursin e doksiciklinës, ai mund të mbetet ngjitës dhe të infektojë një person shtatzënë, duke rrezikuar fetusin – një situatë që nuk do të kishte ndodhur me një furnizim të gatshëm të penicilinës G benzathine. Kjo ndodhi të paktën një herë në Arizona, tha Rebecca Scranton, një zëvendës shefe e zyrës në Departamentin e Shërbimeve Shëndetësore të Arizonës.

“Është vërtet shqetësuese,” tha Scranton për mungesën e benzantinës së penicilinës G. “Ne jemi ende duke monitoruar shumë nga afër situatën.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts