“Rastet e vështira po vijnë”/ Çfarë paralajmëron ambasadorja amerikane në Tiranë?


Ndërsa shpërndan një link të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, ambasadorja amerikane në Tiranë, thotë se me krijimin e Gjykatës Kushtetuese janë shqyrtuar 100 çështje dhe janë lëshuar 25 vendime.

ambasadorja Yuri Kim

Ambasadorja thekson se rastet e vështira po vijnë, duke mos i përmendur se për çfarë rastesh bëhet fjalë.

Ai thekson se Shtetet e Bashkuara do të jenë me Shqipërinë derisa sistemi të jetë plotësisht funksional.

Yuri Kim: Pas 3 vjet paralizimi, Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në Dhjetor 2020. Që atëherë, Gjykata ka shqyrtuar 100 çështje dhe ka lëshuar 25 vendime. Rastet e vështira po vijnë. Reforma në drejtësi është e vërtetë. SHBA do të jetë me Shqipërinë derisa sistemi i drejtësisë të jetë plotësisht funksional.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.