Rastet me COVID-19 në Ukrainë i kalojnë 3 milionë

Një total prej 3,006,463 rastesh COVID-19 dhe 70,146 vdekje u regjistruan në Ukrainë që nga e enjtja, ndërsa 2,479,138 pacientë janë shëruar, njoftoi ministria e shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit, 27,377 persona rezultuan pozitivë me virusin dhe 12,464 pacientë u shëruan nga sëmundja, shtoi ministria.

Numri i vdekjeve dhe shtrimeve në spital të shkaktuar nga COVID-19 janë rritur në Ukrainë që nga fundi i verës.

Sipas ministrisë, 70 për qind e shtretërve spitalorë të caktuar për pacientët me COVID-19 janë marrë tashmë.

Ukraina ka një popullsi prej rreth 42 milionë banorësh. Për të luftuar përhapjen e COVID-19 në vend, vaksinimet masive janë kryer që nga 24 shkurti. Më shumë se 7.6 milionë ukrainas janë vaksinuar plotësisht deri më tani, treguan të dhënat zyrtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *