Rebelët sirianë vrasin 10 luftëtarë pro regjimit në sulmin më vdekjeprurës ndër vite

rebelet siriane vrasin 10 luftetare pro regjimit ne sulmin me vdekjeprures nder vite
rebelet siriane vrasin 10 luftetare pro regjimit ne sulmin me vdekjeprures nder vite

Rebelët sirianë vranë 10 luftëtarë pro regjimit në Sirinë veriore, në sulmin më vdekjeprurës që nga koha e një marrëveshje armëpushimi e arritur më shumë se dy vjet më parë, tha një monitorues i luftës.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse sulmi ishte kryer nga grupi dominues xhihadist i zonës, Hayat Tahrir al-Sham (HTS), apo forca të tjera rebele, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Sulmuesit qëlluan një raketë të drejtuar kundër tankeve në një autobus që transportonte luftëtarë pro regjimit në fshatrat e tyre të lindjes, tha kreu i Observatorit Rami Abdel Rahman për AFP.

Ai tha se gjashtë luftëtarë rebelë u vranë këtë muaj në sulme të ngjashme të kryera nga ushtarët e regjimit ose milicia aleate.

Numri i sotëm i vdekjeve ishte më i rëndëi i raportuar në radhët pro-qeveritare nga një sulm rebel që nga një marrëveshje armëpushimi e ndërmjetësuar nga fuqitë kryesore të huaja Rusia dhe Turqia në mars 2020.

Përpara se Rusia të ndërhynte në konfliktin sirian, regjimi i presidentit Bashar al-Assad kontrollonte pothuajse një të pestën e territorit kombëtar.

Me mbështetjen ruse dhe iraniane, Damasku tërhoqi shumë nga toka e humbur në fazat e hershme të konfliktit, i cili shpërtheu në vitin 2011 kur qeveria shtypi brutalisht protestat pro-demokracisë.

Xhepi i fundit i opozitës së armatosur ndaj regjimit përfshin zona të mëdha të provincës Idlib dhe pjesë të provincave fqinje Alepo, Hama dhe Latakia.

HTS, i kryesuar nga ish-anëtarë të ish-fraksionit të Al-Kaedës të Sirisë, është grupi dominues në zonë, por grupe të tjera rebele janë gjithashtu aktive, me shkallë të ndryshme të mbështetjes turke.

Marrëveshja e armëpushimit të vitit 2020 është mbajtur pavarësisht sulmeve sporadike nga të dyja palët, përfshirë sulmet e vazhdueshme ajrore ruse.

Turqia ishte e prirur të çimentonte ndikimin e saj në Sirinë veriore dhe të shmangte një fazë të re luftimesh në konflikt që mund të kishte shkaktuar një valë të paprecedentë refugjatësh që të vërshonin kufirin e saj.

Turqia është shtëpia e më shumë se 3.6 milionë refugjatëve sirianë dhe kryeministri Rexhep Tajip Erdogan, duke u përballur me zemërimin në rritje të publikut për këtë çështje, ka sugjeruar që qeveria e tij do të inkurajonte një milion prej tyre të kthehen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts