“Rebelimi shfaqi dobësinë e Putinit”, Zelensky bisedë telefonike me Biden: Të ushtrohet presion global ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka folur me homologun e tij amerikan Joe Biden për zhvillimet në Rusi, ku mercenarët e Wagner u ngritën kundër pushtetit të Vladimir Putin.

Gjatë telefonatës, presidenti ukrainas tha se rebelimi i shkurtër, gjatë të cilit trupat e Wagner u drejtuan për në Moskë kishte ekspozuar dobësinë e sundimit të Vladimir Putin.

Zelensky vijoi duke bërë thirrje që të ushtrohet presion global ndaj Rusisë pas zhvillimeve të fundit për shkak të shfaqjes së dobësive nga kjo e fundit.

Ai tha gjithashtu se ai dhe presidenti i SHBA kishin diskutuar zgjerimin e bashkëpunimit të mbrojtjes, me theks te armët me rreze të gjatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts