Reciprociteti me Serbinë, fillon nga Medvegja dhe komunat e tjera. Tani!

Kur lexoj për historinë e viseve tona, tkurrjen e masën tonëkombëtare, eksodet, genocidin, në territorin e Serbisë sësotme, në Kosovë, në Greqi, në shekullin e nëntëmbëdhjetëapo njëzetë, më kap trishtimi. Mirepo për secilën prej këtyre eksodeve, ka një shkak të fuqishëm pse ka ndodhur.

Shqipëria, shqiptarët nuk ishin një faktor i organizuar shtetëror.

Nuk kishin aleatë të fuqishëm perëndimorë.

Asokohe nuk kishte media që të trajtonte tragjeditë e tyre.

Bota ka patur histori të ngjashme anembanë globit.

Historia diku na ka shpaguar, drejtësia është vënë në vend si në rastin e Kosovës.

Mirpo kur jetoj në lëkurën time, shpërnguljet, eksodin e shqiptarëve në Republikën e Serbisë, më kap dëshpërimi.

Situata po bëhet gjithmonë e më e keqe. Ndërkohë në letra shqiptarët janë të organizuar në realitete shtetërore tërespektueshme. Ne jemi si komb të integruar në organizata botërore, kemi boll miq perëndimorë. Mediat botërore mbulojnë në kohë reale gjithçka.

AtĂ«herĂ«, pse ne jemi sĂ«rish viktima tĂ« njĂ« tretjeje, gĂ«rryerje, zhvendosjeje, pĂ«rtharjeje, zhdukjeje, humbje tĂ« ekzistencĂ«s nĂ« trojet tona amtare nĂ« Serbi dhe sot nĂ« shekullin e njĂ«zetĂ« e njĂ«?

Mos vallë e kemi fajin ne? Dimë ta shajmë tjetrin, nëse e llogarisim si të pandryshueshme strategjinë e të tjerëve për tëna katandisur në statistika dramatike, mirepo nuk po bëj thirrje për sharës, por për të korrigjuar gabime historike.

Shqipëria në fillim, Kosova më pas, të dyja bashkë apo veç e veç, e kanë fajin. Unë them se po, ndaj dua të bëj thirrje: mjaft heshtëm, mjaft me pasivitet, nesër është vonë!

Nesër nuk do të kemi më shqiptarë në tre komunat nëRepublikën e Serbisë.

TĂ« gjitha kĂ«to mu kujtuan ndĂ«rsa kryeministri i ri KosovĂ«s, zotĂ«ri Albin Kurti ka shkuar nĂ« Bruksel, pra filloi mĂ« nĂ« fund tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« njĂ« jetĂ« ndĂ«rkombĂ«tare aktive, pas Presidentes qĂ« ishte nĂ« Samitin e Brdo Brijunit. Kurti sot Ă«shtĂ« Kryeministri kosovar me votĂ«n popullore mĂ« tĂ« madhe pas RugovĂ«s, i cili megjithatĂ« ishte nĂ« rrethana tĂ« tjera. NjĂ«votĂ« mĂ« e madhe popullore Ă«shtĂ« sukses i madh vetĂ«m ditĂ«n e votimit dhe nĂ« librat e historisĂ« elektorale. ËshtĂ« pĂ«rgjegjĂ«si mĂ« e madhe se tĂ« tjerĂ«t ta pĂ«rkthesh nĂ« besim kĂ«tĂ« votĂ«masive. Ne duam tĂ« besojmĂ« tek ai. Mirepo koha nuk pret. NesĂ«r Ă«shtĂ« vonĂ«.

PĂ«rmasat e problemit.

Që ta zgjidhim problemin, duhet ta njohim atë.

MegjithĂ« valĂ«t e ndryshme tĂ« zhvendosjeve, nĂ« kĂ«to dhjetra vjet, ka ende afro 100 mijĂ« shqiptarĂ« nĂ« Serbi, nĂ« Nish, Novi Sad, Beograd, tre komunat shqiptare PreshevĂ«, MedvegjĂ« e Bujanovc, etj.  Mirpo ne vazhdojmĂ« t’u referohemi atyre si don Serbia- si shqiptarĂ«t e LuginĂ«s sĂ«PreshevĂ«s!

Ka me mijëra shqiptarë nga Serbia në Kosovë, pa shtetësi të Kosovës, pa adresë në Serbi, të zhvendosur kryesisht gjatëapo pas luftës së Kosovës. Mirpo Kosova nuk i ka pajisur me dokumenta zyrtare, i ka zhagitur lejet e qëndrimit, nuk i ka dhënë statusin e refugjatit të luftës, nuk e ka ndërkombëtarizuar problemin e tyre.

Kanë mbetur vetëm 1000 shqiptarë me dokumenta në Medvegjë; dhe tendenca është të privojnë sa më shumë edhe në Bujanovc dhe Preshevë. Procesi i pasivizimit të adresave është kanceri i radhës që fillon nga Medvegja. As për këtë nuk flet fare Kosova, madje dhe Shqipëria nuk ka folur ashtu si duhet, megjithëse për një vit drejtoi OSBE-në.

Ka 50 mijë Luginas në diasporë, mes të cilave 10 mijë pa adresa, pa karta identiteti, pra pa të drejta themelore, mes tëcilave ajo e lëvizjes. Kosova me Marrëveshjen e Brukselit i mohon këtë të drejtë nga aeroporti i Prishtinës. I duhet tëshkojnë në Beograd, nëse nuk dekurajohen dhe atje, i poshtërojnë, lodhen në 4 orë udhëtim, etj, etj.

Në Republikën e Serbisë kemi 7 parti shqiptare, nëse ndërkohë nuk është krijuar ndonjë tjetër.

Ka mbi 10 mijë luginas që deri tani kanë mbaruar studime në Shqipëri. Megjithëse kryeministri Rama, e shtroi këtë problem në takimin e tij të parë me homologun e tij serb në Beograd, nuk ka asnjë përparim. Me gishta numërohen ata të rinj shqiptarë që u është njohur diploma.

Më qartë se kaq nuk kuptohet situata jonë dramatike. Nesër do të jetë vonë.

Si duhet vepruar?

Zoti Kurti, udhĂ«heqĂ«s i ri, pa hipotekat e sĂ« kaluarĂ«s, me integritet kombĂ«tar, ka rastin ta dĂ«shmojĂ« vizionin e vet, nĂ«forumet ndĂ«rkombĂ«tare, duke nisur nga sot nĂ« Bruksel e deri nĂ« fund. ShumĂ« frymĂ«zuese qasja e tij pĂ«r ekonominĂ«, pĂ«r Fondin Sovran, i cili do duhet t’ I japĂ« fund hemoragjisĂ« sonĂ«ekonomike dhe financiare. Jemi tĂ« gatshĂ«m ta ndihmojmĂ«, me modele tĂ« suksesshme,  me investime si diasporĂ«, duke vlerĂ«suar gatishmĂ«rinĂ« e tij pĂ«r tu mbĂ«shtetur tek ne. Mirpo na duhet vizioni dhe aksioni i tij ndĂ«rkombĂ«tar apo dypalĂ«sh. Sot dhe gjithĂ« kohĂ«n! NesĂ«r Ă«shtĂ« shumĂ« vonĂ«.

Së pari, për të zgjidhur një problem si ai që po ballafaqohemi ne, në kohën e sotme, duhen bisedime.Duhet klimë normale.

Së dyti, duhet bashkëpunim me perëndimin, me Shqipërinë. Pa to, nuk kemi asnjë shans për sukses. Ai duhet me çdo kusht të bashkëpunojë me kryeministrin Rama, i cili i rikonfirmuar në mandatin e tij të tretë ka një rast historik për të ndihmuar përfundimisht në zgjidhjen e problemit tonë.

SĂ« treti, duke shpjeguar statusin tonĂ«, me ndĂ«rkombĂ«tarizimin e problemit tonĂ«, me njĂ« gjuhĂ« diplomatike dhe juridike, Kosova ka mundĂ«si tĂ« aplikojĂ« parimin e reciprocitetit. NĂ«mĂ«nyrĂ« kreative. Dinjitoze.  Pas heshtjes, paditurisĂ« pĂ«r ta trajtuar problemin tonĂ« ndĂ«rkombĂ«tarisht, apo nĂ« rrugĂ« dypalĂ«she Ă«shtĂ« koha pĂ«r reciprocitet.

ËshtĂ« koha pĂ«r reciprocitet me  vulĂ« europiane:

njĂ«jtĂ« si trajtohen serbĂ«t nĂ« KosovĂ«, do duhen trajtuar dhe shqiptarĂ«t nĂ« RepublikĂ«n e SerbisĂ«. NjĂ«jtĂ« si e trajton Hungaria, anĂ«tare e Bashkimit Europian pakicĂ«n e vet nĂ« Serbi,  ashtu do duhemi trajtuar dhe ne.

Dy shtetĂ«si, kosovare apo tĂ« ShqipĂ«risĂ«,  qĂ« do tĂ« thotĂ« njĂ« MburojĂ« mbrojtĂ«se mĂ« e fuqishme pĂ«r pakicĂ«n shqiptare nĂ« Serbi.

Ne shqiptarët e Republikës së Serbisë, kudo që jemi, në trojet tona apo diasporë, me dokumenta apo pa dokumenta, presim shumë nga zotëri Kurti. Besimin në votë presim të shndërrohet në aksion. Sepse shqiptarët në shekullin e njëzetë e një, nuk janë pa krahë si ata në shekullin e nëntëmbëdhjetë apo njëzetë. Apo jo?

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *