Reduktimi i varësisë ekonomike kineze, kryeministri Li: Politika të qëndrojë jashtë biznesit

Kryeministri kinez, Li Qiang hodhi poshtë debatin për reduktimin e varësisë ekonomike nga Kina dhe në vend të kësaj bëri thirrje për një bashkëpunim më të madh, raportojnë mediat e huaja.

“Disa në Perëndim po lartësojnë të ashtuquajturin reduktim të varësisë dhe po përqeshin frazeologjitë. Këto dy koncepte janë propozime të rreme, pasi globalizimi ekonomik e ka bërë tashmë ekonominë botërore një tërësi integrale ku interesat e të gjithëve janë të ndërthurura ngushtë, vendet janë të ndërvarura, të ndërlidhura me njëra-tjetrën”, tha Li.

Sipas tij, politika duhet të qëndrojë jashtë saj. Nëse ka rreziqe në industri të caktuara, atëherë kompanitë janë në pozitën më të mirë për t’i vlerësuar ato.

“Ata duhet të dalin në përfundimet e tyre dhe të marrin vendimet e tyre. Qeveritë dhe organizatat përkatëse nuk duhet ta çojnë shumë larg, e lëre më ta teprojnë me konceptin e rrezikut apo ta kthejnë atë në një mjet ideologjik”, tha më tej ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts