Reforma në Drejtësi/ “Prokurorët kalojnë vetingun me 500 mijë euro”, gazetari: Vangjush Dako po dënohet si dikur Nexhmije Hoxha për kafe

reforma ne drejtesi prokuroret kalojne vetingun me 500 mije euro gazetari vangjush dako po denohet si dikur nexhmije hoxha per kafe
reforma ne drejtesi prokuroret kalojne vetingun me 500 mije euro gazetari vangjush dako po denohet si dikur nexhmije hoxha per kafe

Gazetari Denis Dyrnjaja, i ftuar në emisionin “Open” në Newss24, ka deklaruar se SPAK dhe Reforma në Drejtësi ka qenë në dështim.

Sipas tij u harxhuan shumë ta mëdha parash dhe u reformua një sistem i tërë, ndërkohë që peshqit e mëdhenj mbeten jashtë dhe në burg janë vetëm peshqit e vegjël.

Ai ka deklaruar se edhe vetingu nuk ishte i suksesshëm, kur për sa kohë sipas tij vetingun e kalojnë prokurorë që paguajnë nga 500 mijë euro.

Dyrnjaja preku edhe rastin e ish-kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, i cili sipas tij po akuzohet për gjëra të vogla në vend të aferave të mëdha.

“Reforma në drejtësi për mua është e dështuar.
Ikja e zonjës Kim ka dy pamje. Në pikëpamjen personale, bilanci i saj personal është i mirë.
Bilanci real, mendoj që zonja Kim e lë më keq sot Shqipërinë seç ishte. Investimet amerikane janë aspak, pra janë tregues që ne si produkt i kemi zero ose çka, por jo në rritje.

Sa i përket ish- ministrit Tahiri, ishte nga drejtësia e vjetër, ka nisur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda jo nga SPAK.
Peshqit e mëdhenj janë jashtë ndërsa të vegjlit brenda. Nëse ka një dështim është reforma në drejtësi sepse dy komisionet e vetingut janë në substancë të korruptuara.
Ka shumë njerëz sot që kanë kaluar vetingun që nuk e meritojnë. Dikush u largua për një shishe ujë që nuk e justifikonte, ndërsa për dikë u mbyllën sytë.

Për mua ka rënë vetingu, pra ka rënë reforma. Sepse vetingu synonte pastrimin e sistemit të drejtësisë. Një prokuror sot e kalon vetingun duke paguar 500 mijë euro. Ndërsa sa i përket Vangjush Dakos, ai po dënohet si dikur Nexhmija, për kafe. Po dënohet për ca kate shtesë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts