Refugjatët Rohingya padisin Facebook-un

23:38 07/12/2021

Ata kërkojnë 150 milionë dollarë kompensim pasi kompania lejoi gjuhën e urrejtjes

RefugjatĂ«t Rohingya nga Mianmari kanĂ« paditur gjigandin e mediave sociale  se ka lejuar pĂ«rhapjen e gjuhĂ«s sĂ« urrejtjes kundĂ«r tyre.

Ata kĂ«rkojnĂ« mĂ« shumĂ« se 150 miliardĂ« dollarĂ« kompensim, duke pretenduar se platforma e Facebook  ka promovuar dhunĂ«n kundĂ«r pakicĂ«s sĂ« persekutuar.  Kompania akuzohet se ka lejuar qĂ« “pĂ«rhapja e dezinformatave  e rrezikshme tĂ« vazhdojĂ« pĂ«r vite me radhĂ«â€œ.

Një firmë ligjore britanike që përfaqëson disa nga refugjatët i ka shkruar një letër Facebook-ut duke pretenduar se algoritmet e Facebook kanë përforcuan gjuhën e urrejtjes kundër popullit Rohingya. Kompania nuk arriti të hiqte postimet ose të fshinte llogaritë që nxisin dhunën kundër tyre.

Facebook nuk arriti të ndërmerrte veprimet e duhura dhe në kohë, pavarësisht paralajmërimeve nga organizatat bamirëse dhe mediat. Kjo platformë ka më shumë se 20 milionë përdorues në Mianmar. Për më shumë, faqja e mediave sociale është mënyra e tyre kryesore dhe ndoshta e vetmja për të marrë dhe ndarë lajmet.

Mark Zuckerberg ka pranuar gabimet në trajtimin e kësaj çështjeje dhe kjo është pikërisht çfarë e bën këtë padi komplekse pasi Facebook e pranon se mund të kishte bërë më shumë.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *