Regjimi izraelit e bëri vitin 2023 më vdekjeprurës për civilët në mbarë botën

regjimi izraelit e beri vitin 2023 me vdekjeprures per civilet ne mbare boten

Raporti i fundit i monitorimit të dhunës shpërthyese globale nga Veprimi për Dhunën e Armatosur (AOAV) ka raportuar një rritje prej 122% të viktimave civile në 2023, krahasuar me vitin e kaluar.

Raporti i AOAV ia atribuon rritjes së madhe të gjakderdhjes luftës izraelite në Gaza, ku dhjetëra mijëra civilë janë vrarë, duke theksuar se “është një shkak kryesor për një rritje kaq drastike”.

Ky është numri më i madh i vdekjeve që kur grupi bamirës, ​​me qendër në kryeqytetin britanik, Londër, filloi të gjurmonte vrasjet e civilëve nga armët shpërthyese në vitin 2010.

Pavarësisht se 64 vende janë prekur nga dhuna shpërthyese, rajoni i Gazës është dukshëm në krye të listës.

Numri i viktimave civile në Gaza nga 7 tetori deri në fund të 31 dhjetorit është shumë më i madh se numri i viktimave civile në luftën në Ukrainë gjatë gjithë vitit 2023, i cili është raportuar si 8,351 viktima civile.

Regjimi izraelit filloi luftën kundër Gazës në tetor të vitit të kaluar, me sulme ajrore të përditshme, si dhe me raketa të lëshuara nga luftanijet izraelite.

Sulmet e tjera tokësore duke përdorur pajisje shumë shpërthyese si predha tankesh Merkava dhe predha artilerie 155 mm, të cilat janë në thelb të padiskriminuara, si dhe fosfori i bardhë kanë luajtur gjithashtu një rol të madh në vdekjet pa dallim palestinezë.

Në mesin e dhjetorit, një vlerësim i inteligjencës amerikane zbuloi se gati gjysma e municioneve izraelite të hedhura në Gaza janë “bomba memece” të padrejtuara që përbëjnë një kërcënim shumë më të madh për civilët, veçanërisht në një rajon me popullsi të dendur si Rripi i Gazës.

I tillë është intensiteti i zjarrit izraelit, nga ajri apo nga toka, administrata e presidentit amerikan Joe Biden e ka anashkaluar Kongresin në të paktën dy raste për t’i dërguar më shumë armë ushtrisë izraelite për të qëlluar kundër civilëve në Gaza.

Raporti nga AOAV gjithashtu nënvizon se si sulmet e nisura nga ajri u rritën me 226% në një rritje të dukshme të përdorimit të armëve, si dhe një rritje prej 56% në sulmet e nisura nga toka.

Sipas raportit, numri i viktimave civile vitin e kaluar tejkalon kulmin e luftës kundër terrorizmit DAESH në Siri dhe Irak.

AOAV thotë se gjurmon të dhënat e saj nga mediat me reputacion anglishtfolës, por në të njëjtën kohë, grupi e bën të qartë se “nuk kap të gjitha dëmet”.

Në territoret e pushtuara palestineze, AOAV vuri në dukje se “media në gjuhën angleze raporton më pak numrin e viktimave të shkaktuara”.

Ai vuri në dukje se katalogët e mediave në gjuhën angleze “ndoshta vetëm një e treta e vdekjeve aktuale të civilëve nga incidente specifike në Gaza”.

Grupi vëren se “Për më tepër, përdorimi i armëve shpërthyese në territoret e pushtuara palestineze është aq i shpeshtë sa që është e vështirë në shumë raste t’i atribuohen viktima civile incidenteve specifike të përdorimit, siç kërkohet nga metodologjia e AOAV. Është po aq e vështirë të gjurmohet rritja numri i lëndimeve ose vdekjeve nga incidente specifike. Për këto arsye, të dhënat e AOAV nënpërfaqësojnë shkallën e dëmtimit të shkaktuar nga armët shpërthyese në territoret e pushtuara palestineze.”

AOAV thotë se ajo që mund të kapë janë “modelet dhe tendencat”.

Nga kjo, organizata thotë se “është e qartë se armët e lëshuara nga ajri përbëjnë shumicën dërrmuese të dhunës shpërthyese në Gaza”.

Grupi thotë se bombardimet izraelite të Gazës përfaqësonin “91% të incidenteve” dhe

shkaktuan “93% të viktimave civile”.

Në thelb, sipas AOAV, media e njohur e lajmeve anglisht-folëse raportoi një nënvlerësim të numrit aktual të vdekjeve në Gaza dhe ende vdekjet palestineze në duart e ushtrisë izraelite në Gaza, bazuar në të njëjtat media, ishin shkaku kryesor për ” një rritje kaq drastike e viktimave të civilëve në vitin 2023”.

Numri i fundit i vdekjeve nga ministria palestineze e shëndetësisë raporton se rreth 23,500 palestinezë janë vrarë nga sulmet ushtarake izraelite që nga 7 tetori i vitit të kaluar.

Mijëra të tjerë janë raportuar si të zhdukur, me sa duket të vdekur nën rrënojat e ndërtesave të rrafshuara.

Iain Overton, drejtor ekzekutiv i AOAV,  tha se që nga 7 tetori, kishte pasur “një rritje masive” të incidenteve gjatë sulmit izraelit në territor.

Ai shtoi se “Gaza pothuajse e mposhti kapacitetin tonë për të regjistruar çdo goditje të raportuar dëmtuese”.

Pavarësisht nga sulmet ajrore shumë pa dallim izraelite në enklavë, regjimi ende nuk është mbajtur përgjegjës për vrasjen e një numri kaq të madh civilësh palestinezë, shumica e të cilëve janë dokumentuar nga Kombet e Bashkuara si gra dhe fëmijë.

Më shumë se 10,000 fëmijë janë ndër viktimat si rezultat i sulmeve izraelite në Gaza, dhe megjithatë bota është përmbajtur nga vendosja e çdo forme ndëshkimi ndaj ushtrisë izraelite.

Shtetet e Bashkuara që mbështesin përfaqësuesin e tyre numër një në Azinë Perëndimore duke vënë veton ndaj rezolutave të OKB-së që bëjnë thirrje për ndërprerjen e sulmeve pa dallim izraelite, në thelb e ka inkurajuar regjimin që të vazhdojë me masakrat e tij kundër grave dhe fëmijëve.

Izraeli ka dhe vazhdon të marrë dritën jeshile nga Shtëpia e Bardhë për të bërë masakra njëra pas tjetrës.

Në fund të dhjetorit, Afrika e Jugut ngriti një padi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë kundër regjimit izraelit, duke akuzuar pushtimin izraelit për kryerjen e gjenocidit kundër palestinezëve në Gaza dhe dështimin për të parandaluar gjenocidin.

Sot, organi më i lartë ligjor i OKB-së në Hagë do të mbajë seancën e parë dëgjimore në dosjen 84 faqesh të Afrikës së Jugut në gjykatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts