Regjistrohet viktima e dymbëdhjetë e hepatitit misterioz që prek fëmijët/ 450 të mitur të infektuar, shkencëtarët: Është vetëm maja e ajsbergut

Të paktën 12 fëmijë kanë humbur jetën deri tani nga hepatiti misterioz dhe më shumë se 450 fëmijë kanë probleme me mëlçinë.

Një përditësim nga shefat e shëndetësisë së BE-së këtë javë bëri me dije se kishte pasur 11 viktima në mbarë botën, por një vdekje e 12-të e dyshuar u njoftua dje në Irlandë.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) tha se ka pasur gjithashtu 450 raste të sëmundjes vdekjeprurëse të mëlçisë në nivel global.

Ky numër pritet të jetë më i lartë sepse Mbretëria e Bashkuar mbrëmë njoftoi 13 raste të tjera dhe ekspertët besojnë se raportet e fundit janë vetëm maja e ajsbergut.

Pesë vdekje janë regjistruar në SHBA. Pesë janë konfirmuar gjithashtu në Indonezi dhe një në Palestinë.

Njëzet e një shtete tani kanë zbuluar ‘hepatit të rëndë me origjinë të panjohur’ te fëmijët kryesisht nën moshën 10 vjeç që nga fillimi i prillit. Të paktën 26 të rinj kanë kërkuar transplantim të mëlçisë.

Shkencëtarët janë në mëdyshje se çfarë po e shkakton sëmundjen e pazakontë, por teoria kryesore është se ajo shkaktohet nga një grup virusesh që normalisht shkaktojnë ftohjen e zakonshme.

Shumica e rasteve në mbarë botën janë regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar, 176 raste dhe SHBA, 110 raste, por mungesa e mbikëqyrjes në disa vende mund të maskojë shkallën e vërtetë të shpërthimit.

Viruset e zakonshme që shkaktojnë hepatitin: viruset e hepatitit A, B, C dhe E; nuk janë zbuluar në asnjë nga rastet e raportuara në mbarë botën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com