Rekord 7-mujor për infektimet ditore në SHBA

[embedded content]

16:47 10/08/2021

235 mijë raste, shkak përhapja e “Deltës” në zona me nivel të ulët vaksinimi

Shpërthejnë shifrat e infektimeve të reja me COVID-19, në Shtetet e Bashkuara. Vetëm përgjatë 24-orëve të fundit u shënuan mbi 235 mijë raste të reja, rekord për 7 muajt e fundit. Ky nivel nuk ishte shënuar më që prej mesit të Janarit kur vendi përballej me valën me valën e tretë të koronavirusit, të shkaktuar nga përhapja e mutacionit britanik.

Ekspertët thonë se aktualisht varianti Delta po përhapet në zonat me nivelet më të ulëta të vaksinimit. Vatrat e përhapjes janë Florida, Luiziana dhe Arkansasi. Shtrimet në spitale, në harkun kohor të një jave pësuan rritje me 40%, ndërsa vdekjet me 18%. Administrata Biden po bën çmos të çojë përpara procesin e vaksinimit.

Deri më tani gjysma e popullsisë ka marrë të dyja dozat e vaksinave, ndërsa Shtëpia e Bardhë po harton planin e një certifikate që do të jetë e detyrueshme për gjithë punonjësit e administratës, përmes të cilës dëshmohet vaksinimi ose testi i përditshëm negativ.

Një tjetër vatër problematike e përhapjes së Deltës është Rusia, e gjunjëzuar nga niveli i lartë i vdekjeve dhe ritmet e ulëta të vaksinimit. Prej korrikut shifra ditore nuk bie poshtë 700-shit, teksa orët e fundit janë regjistruar, 792 viktima të tjera. Infektimet janë të qëndrueshme nëpër Europë, ku vaksinimi vazhdon me ritme të kënaqshme.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.