Rekord i zi/ Rusia tejkalon mbi 1 mijë vdekje ditore nga Covid-19 për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Rusia ka raportuar më shumë se 1.000 vdekje të përditshme të lidhura me COVID për herë të parë që nga fillimi i pandemisë në një kohë kur vendi nuk ka asnjë kufizim.

Një raport zyrtar i qeverisë të shtunën raportoi 1,002 vdekje dhe 33,208 infeksione të reja, duke vendosur një rekord të lartë si për vdekjet ashtu edhe për rastet për ditën e tretë me radhë.

Mungesa e kufizimeve të ashpra ka lejuar përhapjen e koronavirusit, megjithëse një numër rajonalësh kanë futur përsëri kodet QR për hyrje në vendet publike.

Kremlini ka shmangur rivendosjen e kufizimeve të mëdha pavarësisht se e quajti shkallën e vaksinimit të vendit “të papranueshme” të ulët, duke thënë se këtë javë autoritetet duhet të sigurojnë që “ekonomia të vazhdojë të punojë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *