Rekord vdekjesh nga COVID-19 për të katërtën ditë me radhë në Rusi, kurba e infektimeve në rritje

Numri i viktimave me koronavirus ka shënuar rekord për të katërtën ditë me radhë në Rusi, derisa edhe numri i të infektuarve është duke u rritur po ashtu.

Task-forca qeveritare për koronavirus, ka raportuar 887 vdekje më 1 tetor, njëherësh numrin më të madh të viktimave në baza ditore, prej shpërthimit të pandemisë.

Rekordi paraprak, i një dite më parë, ka qenë 867. Numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit ka arritur në 24,522, shifra më e lartë prej muajit korrik, ka thënë task-forca.

“Dinamika është e keqe”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov më 1 tetor. “Kjo përbën shqetësim”.

Megjithatë, zëvendëskryeministrja, Tatyana Golikova, e cila udhëheq task-forcën, ka thënë se Qeveria ruse nuk planifikon të vendosë një masë të re izolimi.

Rusia, vendi i pestë më i prekur në botë me koronaviurs, me mbi 7 milionë raste të infektimit, ka zbatuar vetëm një masë izolimi në fillim të pandemisë, në pranverë të vitit të kaluar.

Pavarësisht pse Rusia ka qenë ndër vendet e para në botë që ka nisur fushatën e vaksinimit, sondazhet tregojnë se rusët janë skeptikë për vaksinim, dhe shumë prej tyre thonë se nuk planifikojnë të imunizohen.

Vetëm pak më shumë se një e katërta e popullsisë ruse është vaksinuar plotësisht deri më 28 shtator, sipas faqen Gogov, e cila mbledh të dhënat për koronavirus në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *