Rëndohet situata nga zjarret në Itali, pamje dramatike nga Sicilia, Palermo dhe Sardenja, tymi i dendur bën të pamundur ndërhyrjen e zjarrfikësve (Foto)

Edhe në Itali situata nga zjarret vazhdon të jetë e rëndë, veccanërisht në Abruzzo, Sicili, Pulia, Basilicata, Sardenja. Zjarret po  dëmtojnë territorin dhe bukuritë magjepsëse.

“Në Sardenjë midis u evakuan 800 persona. Zona e djegur, në vlerësimin e parë, është mbi 10 mijë hektarë. Pra, ishte një ngjarje katastrofike”. Kështu Ministri i Tranzicionit Ekologjik Roberto Cingolani në Dhomën në Dhomë në informacionin urgjent mbi urgjencën e zjarrit.

Tg

“57.4% e zjarreve janë zjarrvënie, ku shihen pikat e ndezjes dhe kanë efekte shkatërruese.

Ekipet e zjarrfikësve për shkak të zjarreve të shumta pyjore në provincat Palermo dhe Messina, dhe në provincat Kalabriane të Reggio Calabria dhe Cosenza, 8 Canadair po fluturojnë nga agimi për të shuar zjarret e ndryshëm. Avionët janë në aksion në Castel di Lucio (Messina), Geraci, Gangi dhe Scillato (Palermo), ku disa stalla janë sulmuar nga flakët dhe disa shtëpi janë evakuuar; Bagaladi (Reggio Calabria) dhe Longobucco (Cosenza).

Tg1

Në Sicili është pjesa e përparme e zjarreve që janë ndezur dje në një zonë shumë të madhe midis Madonie dhe Nebrodi. Dy zonat e mëdha të pyllëzuara, të cilat janë një trashëgimi natyrore e mbrojtur, tani janë mbuluar me zjarr.

Tg2

Zonat e shkatërruara përfshijnë tre provinca: Palermo, Enna dhe Messina. Situata e Castel di Lucio është veçanërisht dramatike. Zjarri sulmoi kurrizin me pamje nga qyteti, fermat blegtorale dhe shtëpitë. Shtëpi të shumta u evakuuan. Në të gjithë zonën e prekur nga zjarret, është krijuar një batanije e dendur tymi, e dukshme deri në Capo d’Orlando, gjë që i bën ndërhyrjet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.