Reshje shiu në vend të borës në Groenlandë, shkencëtarët vënë alarmin: Është e paprecedentë. Po kalojmë pragjet që nuk janë parë në mijëvjeçarë

E regjistruar për herë të parë, reshjet të shtunën në majën e Groenlandës – afërsisht dy kilometra mbi nivelin e detit – ranë si shi dhe jo borë.
Temperaturat në majën e Groenlandës gjatë fundjavës u rritën mbi nivelin e ngrirjes për herë të tretë në më pak se një dekadë. Ajri i ngrohtë nxiti një ngjarje ekstreme të shiut që hodhi 7 miliardë tonë ujë në shtresën e akullit, e mjaftueshme për të mbushur Pishinën Reflektuese në Qendrën Kombëtare në Uashington DC, gati 250,000 herë.

Ishte reshja më e madhe e shiut në shtresën e akullit që kur filloi regjistrimi në 1950, sipas Qendrës Kombëtare të të dhënave të borës dhe të shiut, dhe sasia e masës së akullit të humbur të dielën ishte shtatë herë më e lartë se mesatarja ditore për këtë kohë të vitit.

Ted Scambos, një shkencëtar i lartë kërkimor në Qendrën Kombëtare të të Dhënave të Dëborës dhe Akullit në Universitetin e Kolorados, tha se kjo është dëshmi se Groenlanda po ngrohet me shpejtësi.
“Ajo që po ndodh nuk është thjesht një dekadë e ngrohtë ose dy në një model klimatik endacak,” tha Scambos për CNN. “Kjo është e paprecedentë.”

Stacioni i Fondacionit Kombëtar të Shkencës është i vendosur në pikën më të lartë në shtresën e akullit të Groenlandës, ku shkencëtarët mund të vëzhgojnë motin Arktik dhe ndryshimet në akull. Summit Station ose Stacioni i kampit është vendosur gjatë gjithë vitit për të vëzhguar ndryshimet ekstreme që nga viti 1989. Pjesa më e madhe e shiut të fundjavës ra nga bregdeti juglindor i Groenlandës deri në Stacion.

Groenlanda (1)
Groenlanda (1)

Jennifer Mercer, zyrtare e programit për Zyrën e Programeve Polare në Fondacionin Kombëtar të Shkencës, tha se për shkak të ngjarjeve të rëndësishme të shiut, operacionet në Stacion do të duhet të ndryshojnë: “Kjo do të thotë që ne duhet të marrim parasysh ngjarjet e motit që nuk i kemi pasur për t’u marrë më parë në historinë e operacioneve tona atje”, tha ajo për CNN.

“Rritja e ngjarjeve të motit duke përfshirë shkrirjen, erërat e forta dhe tani shiun, gjatë 10 viteve të fundit kanë ndodhur jashtë kufirit të asaj që konsiderohet normale,” tha Mercer. “Dhe këto duket se po ndodhin gjithnjë e më shumë.”

Ndërsa ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njerëzit ngroh planetin, humbja e akullit është rritur me shpejtësi. Një raport i OKB -së për klimën i lëshuar këtë muaj arriti në përfundimin se djegia e karburanteve fosile çoi në shkrirjen e Groenlandës gjatë dy dekadave të fundit. Një studim i kohëve të fundit i botuar në revistën Cryosphere zbuloi se Toka ka humbur 28 trilionë ton akull që nga mesi i viteve 1990, një pjesë e madhe e të cilave ishte nga Arktiku, përfshirë shtresën e akullit të Groenlandës.

Në korrik, shtresa e akullit të Groenlandës përjetoi një nga ngjarjet më të rëndësishme të shkrirjes në dekadën e fundit, duke humbur më shumë se 8.5 miliardë tonë masë sipërfaqësore në një ditë të vetme, e cila ishte e mjaftueshme për të zhytur Floridën në dy centimetra ujë. Ishte shembulli i tretë i shkrirjes ekstreme në dekadën e fundit, gjatë së cilës kohë shkrirja është shtrirë më në brendësi se e gjithë epoka satelitore, e cila filloi në vitet 1970.

Në vitin 2019, Grenlanda derdhi afërsisht 532 miliardë tonë akull në det. Gjatë atij viti, një pranverë e papritur e nxehtë dhe një valë nxehtësie korriku bëri që pothuajse e gjithë sipërfaqja e shtresës së akullit të fillonte të shkrihej. Niveli global i detit u rrit përgjithmonë me 1.5 milimetra si rezultat.
“Ne jemi duke kaluar pragjet që nuk janë parë në mijëvjeçarë dhe sinqerisht kjo nuk do të ndryshojë derisa të rregullojmë atë që po i bëjmë ajrit,” tha Scambos.
Ngjarje të tjera të pazakonta janë bërë gjithashtu më të shpeshta, tha Mercer.

Dy vjet më parë, një ari polar arriti në Stacionin Samit, i cili ishte i pazakontë pasi arinjtë polarë jetojnë në rajonet bregdetare ku mund të gjejnë lehtësisht ushqim. Ariu kishte ecur disa qindra kilometra në brendësi të sipërfaqes së akullit. Në pesë vitet e fundit, Mercer tha se tre arinj polarë janë parë lart në shtresën e akullit të Groenlandës.

Sipas Mercer, shiu do të ketë një efekt të gjatë në vetitë e borës, duke lënë një kore akulli që do të thithë më shumë energji nga dielli, derisa të zhytet nga bora. Scambos tha se kjo shtresë me kore do të jetë gjithashtu një pengesë që parandalon kullimin poshtë të ujit të shkrirë, i cili më pas do të përmbytë sipërfaqen e shtresës së akullit dhe do të fillojë rrjedhjen në lartësi më të larta.
Për shkak të shtresës së akullit që krijoi, ngjarja e reshjeve të fundjavës “do të jetë e dukshme në regjistrimet e akullit në të ardhmen”, tha Mercer.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *