Reshjet më të mëdha të shiut në histori/ Hong Kongu dhe Kina jugore luftojnë me përmbytjet, rrugët dhe stacionet e metrosë nën ujë. Pezullohen qindra fluturime

reshjet me te medha te shiut ne histori hong kongu dhe kina jugore luftojne me permbytjet rruget dhe stacionet e metrose nen uje pezullohen qindra fluturime

Hong Kongu dhe qytetet jugore të Kinës po luftojnë me përmbytjet e përhapura pasi rajoni po përballon disa nga reshjet më të mëdha të shiut në histori.

Të premten, rrugët dhe stacionet e metrosë ishin nën ujë në Hong Kong pasi zyrtarët mbyllën shkollat dhe vendet e punës.

Byroja e motit tha se shirat, që filluan të enjten, janë më të mëdhatë që kanë goditur qytetin në gati 140 vjet.

Shërbimet e urgjencës thanë se më shumë se 100 njerëz ishin dërguar në spital dhe disa shpëtime kishin ndodhur.

Pamjet nga qyteti të enjten mbrëma treguan shiun e rrëmbyeshëm duke i kthyer rrugët në lumenj të furishëm, duke përmbytur qendrat tregtare dhe transportin publik.

Videot në mediat sociale treguan njerëz duke u ngjitur në makina dhe platforma të tjera të ngritura për t’i shpëtuar ujërave, të cilat janë ngritur disa metra në disa zona, duke bllokuar hyrjet e metrosë.

Tuneli kryqëzor i qytetit, një rrugë kyçe që lidh ishullin kryesor me gadishullin Kowloon në veri të tij, u përmbyt. Shiu gjithashtu shkaktoi rrëshqitje dheu në zonat malore të Hong Kongut – duke bllokuar disa autostrada.

Deri të premten pasdite, reshjet ishin zbutur disi. Autoritetet paralajmëruan se shirat pritej të vazhdojnë deri të shtunën.

Të enjten, autoritetet kishin lëshuar paralajmërimin e zi, i cili shkaktohet kur reshjet i kalojnë 70 mm në orë. Observatori i Hong Kongut më vonë atë natë raportoi një reshje shiu për orë prej 158.1 milimetrash, më e larta që nga fillimi i regjistrimeve në 1884.

Më shumë se 200 mm shi u regjistruan në ishullin e Hong Kongut, Kowloon dhe pjesën verilindore të qytetit midis orës 18:00 me orën lokale (10:00 GMT) dhe mesnatës – një total që tejkalon sasinë që merr zakonisht i gjithë qyteti brenda disa kohësh.

Shiu i madh ka përmbytur gjithashtu Kinën jugore, me qytetin Shenzhen – përtej kufirit me Hong Kongun – duke raportuar reshjet e tij më të dendura që nga fillimi i regjistrimeve në 1952.

Qindra fluturime janë pezulluar në provincën më të gjerë Guangdong, ndërsa autoritetet lokale këshilluan banorët në zonat e ulëta të konsiderojnë evakuimin.

Dhjetëra miliona njerëz jetojnë në zonat bregdetare të dendura të populluara të Kinës jugore.

Të enjten mbrëma, Shenzhen shkarkoi ujë nga rezervuarët e tij pasi lëshoi një njoftim në Hong Kong – një veprim që ngriti pyetje nga vendasit e Hong Kongut në internet nëse kjo e përkeqësoi përmbytjen e qytetit të tyre.

Por shefi i sigurisë së Hong Kongut, Chris Tang tha të premten se shkarkimi nuk kishte asnjë ndikim në përmbytjet e qytetit dhe veprimi ishte i sigurt si për Shenzhen ashtu edhe për Hong Kong.

Administrata meteorologjike e Kinës pret që reshjet ekstreme të shiut të vazhdojnë të premten dhe të shtunën në rajonin jugperëndimor të vendit.

Reshjet e fundit vijnë më pak se një javë pasi dy tajfunë, Saola dhe Haikui, goditën me shpejtësi Kinën jugore – dhe shkaktuan një mbyllje në mbarë qytetin në Hong Kong.

Ndryshimi i klimës ka rritur intensitetin dhe frekuencën e stuhive tropikale, duke çuar në një rritje të përmbytjeve të shpejta dhe dëme më të mëdha.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts