“Reuters” shkruan për bazën e Shëngjinit ku do të priten emigrantët: Vendi më i pa zhvilluar në Evropë bëhet shembull i parë i një vendi që…

reuters shkruan per bazen e shengjinit ku do te priten emigrantet vendi me i pa zhvilluar ne evrope behet shembull i pare i nje vendi qe
reuters shkruan per bazen e shengjinit ku do te priten emigrantet vendi me i pa zhvilluar ne evrope behet shembull i pare i nje vendi qe

Një port shqiptar që dikur ishte shtëpia e marinës së vendit do të pranojë emigrantë afrikanë, aziatikë dhe të Lindjes së Mesme të dërguar nga Italia si pjesë e një marrëveshjeje që ka tërhequr kritika nga grupet e të drejtave të njeriut, shkruan Reuters.

Marrëveshja, që pritet të ratifikohet nga Parlamenti i Shqipërisë të enjten (8 shkurt), do t’i lejojë Italisë të ndërtojë qendra të përpunimit të emigrantëve në territorin e kombit të Ballkanit Perëndimor, një nga më të varfrit dhe më pak të zhvilluarit në Evropë, shkruan agjencia.

Është shembulli i parë i një vendi jo të Bashkimit Evropian që pranon emigrantë në emër të një kombi të BE-së dhe është pjesë e një fushate në mbarë BE-në për të shtypur imigracionin e parregullt që ka nxitur një rritje të popullaritetit të së djathtës ekstreme.

Emigrantët që mbërrijnë në Itali do të dërgohen me varkë në ish-portin detar të Shëngjinit, tani një destinacion popullor turistik në bregdetin piktoresk të Adriatikut në Shqipërinë veriore. “E mirëpres këtë marrëveshje pasi e ndjej një detyrim shpirtëror sepse fëmijët e mi janë rritur në Itali”, tha Mhill Marku, një ish-oficer shqiptar nga Shëngjini, katër fëmijët e të cilit jetojnë në Itali.

“Italia ishte aty për ne në ditët më të vështira të historisë sonë në vitet ’90, u bë porta e Shqipërisë”, tha Marku duke iu referuar shumë bashkatdhetarëve të tij që emigruan në Itali për të ikur nga kolapsi ekonomik në Shqipëri pas rënies së sundimi komunist.

Emigrantët nga Shëngjini do të udhëtojnë me një makinë në brendësi të qytetit për në qytetin e vogël të Gjadrit, ku do të akomodohen derisa të përpunohen letrat e tyre. Të dy objektet në Shëngjin dhe në Gjadër do të kenë personel italian. Numri i përgjithshëm i emigrantëve të pranishëm në një kohë në Shqipëri nuk mund të jetë më shumë se 3000 sipas marrëveshjes.

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë vendosi më 5 shkurt se marrëveshja ishte “në përputhje me kushtetutën” dhe tha se ajo mund të vazhdonte të ratifikohej në Parlament. Komisioni Evropian ka thënë se skema nuk shkel ligjin e BE-së.

Megjithatë, ekspertët e të drejtave paralajmërojnë se mund të jetë e vështirë për gjykatat italiane që të përpunojnë menjëherë kërkesat për azil ose apelimet kundër urdhrave të ndalimit nga njerëzit e pritur në një vend tjetër dhe se procedurat e gjata mund të vënë një barrë të pajustifikuar mbi migrantët.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts