Revoltohen pronarët e restoranteve në Francë

23:05 19/08/2021

Thonë se nuk është detyra e tyre të kontrollojnë pasaportat e vaksinimit të klientëve

Një pronar kafeneje në një zonë  rurale të Francës perëndimore refuzoi të kontrollojë  klientët e tij nëse ata mbajnë një pasaportë shëndetësore COVID-19 ose jo. Rebelimi i Denis Coursol kundër legjislacionit  rrezikon mbylljen e përkohshme të biznesit të tij dhe  madje rrezikon edhe burgun.

62-vjeçari shprehet se  nuk është kundër vaksinës pasi  ai dhe dy punonjësit e tij janë vaksinuar tashmë. Por ai është i bindur se nuk është puna e tij të kontrollojë klientët.

“Ne  nuk jemi të autorizuar, nuk jemi  policë për të kontrolluar nëse klientët tanë kanë pasaportë shëndetësore apo jo. Nuk është një akt politik apo ideologjik është thjesht një çështje etike për ne, mënyra se si punojmë në një kafene”.

Qeveria e Presidentit Emmanuel Macron ka vendosur rregullat më të rrepta të pasaportës shëndetësore në Evropë e cila mundëson qasjen në disa aktivitete publike. Shumë restorante dhe kafene janë ankuar për këto rregulla pasi ata nuk duhet të detyrohen të diskriminojnë ata që nuk janë të vaksinuar

Pasaporta shëndetësore ka shkaktuar protesta të shumta  në Francë, me qytetarët që kanë kundërshtuar nismën, por qeveria thotë se ata janë një pakicë zhurmuese.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.