Rezistenca ukrainase ndal përparimin e ushtrisë ruse

20:46 27/02/2022

Kievi: Për 4 ditë, 4300 ushtarë rusë të vrarë

Në betejën për marrjen e Kievit, rusët duken se nuk i kanë bërë mirë llogaritë. Kjo video, si shumë të tjera të hedhura nga terreni në rrjetet sociale tregon dëmet që po u shkaktojnë ushtarët ukrainas. Në periferitë e kryeqytetit shpesh shfaqen tanke rusë të djegur pas betejave të armatosurapo ashtu edhe makineri të tjera të rënda ushtarake… dhe ushtarë rusë, që dorëzohen. Të tjera pamje faktojnë se si ushtarët ukrainas marrin nën kontroll automjete ushtarake të braktisura nga rusët.

Betejë edhe në Harkivin kufitar me Rusinë. Falë rezistencës së ashpër, ukrainasit e morën sërish kontrollin e plotë, pas rusët hynë në thellësi të qytetit në orët e para të së Dielës. Rezistencë kudo edhe nga civilët, të cilët pengojnë avancimin e tankeve duke u dalë atyre përpara.

Në këtë hartë, me të kuqe tregohen territoret e pakta të marra nën kontroll nga rusët. Forcave ukrainase po u vijnë në ndihmë edhe dronët turq “Bajraktar”, të përdorur edhe në ndihmë të ushtrisë së Azerbajxhanit në konfliktin për Nagoro Karabakun në 2020, që çuan në kapitullimin e menjëhershëm të Armenisë.

Zyrtarët ukrainas thonë se në betejë është vrarë edhe komandanti i trupave çeçene, aleate të rusëve, në betejën e Ukrainës, Mahomed Tushaev, i dekoruar me grada të larta nga Vladimir Putin.

Sipas Kievit, bilanci i të vrarëve mes trupave ruse është thelluar në 4 300, një shifër për të cilën Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka bërë asnjë koment. Me qindra janë edhe ushtarët ukrainas të vrarë. Sulmi rus i ka marrë jetën deri më tani edhe të paktën 240 civilëve të pafajshëm.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.