Ribashkohet Opera Mbretërore në Britani

16:30 02/04/2021

Pas një viti për shkak të pandemisë anëtarët e korit kanë bërë performancën e tyre të parë

Të mbështjellë me pallto dhe me monumentet e famshme të Londrës pas tyre, anëtarët e Korit të Operës Mbretërore këndojnë Korin e Anvil nga opera “Il Trovatore” e Giuseppe Verdi 1853 në bashkimin e tyre të parë brenda një viti.

Duke qëndruar larg për shkak të masave të distancimit shoqëror nga pandemia COVID-19, 25 këngëtarët u mbledhon në çatinë e Shtëpisë së Operës Mbretërore në Covent Garden të Londrës.

Performanca e tyre do të transmetohet në faqen e Shtëpisë së Operës Mbretërore në Facebook ndërsa vendi përgatitet të mirëpresë audiencat në Maj.

Ashtu si vendet e tjera kulturore në të gjithë Britaninë, Royal Opera House, gjithashtu shtëpia e Baletit Mbretëror, mbylli dyert në mars 2020, kur kryeministri Boris Johnson urdhëroi britanikët të qëndrojnë në shtëpi për të ndaluar përhapjen e virusit.

Tani, ndërsa vendi del ngadalë nga bllokimi, javën e kaluar qeveria njoftoi planet për sezonin e tij 2021/22. Së pari do të mirëpresë audiencat nga 17 Maj, me shfaqje duke përfshirë një prodhim të ri të Operës Mbretërore të Mozartit “La Clemenza di Tito”.

Ndërsa disa anëtarë të korit, i cili u themelua fillimisht në 1946, performuan në një koncert të Krishtlindjes në Dhjetor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.