Rifillojnë fluturimet civile nga Kabuli

20:06 04/09/2021

Fluturimi i parë me linja të brendshme nga Kabuli drejt Mazar-i-Sharif

Në aeroportin e Kabulit kanë nisur fluturimet civile të ndërprera që nga dita kur talebanët morën pushtetin në Afganistan.

Fluturimet për evakuimin e qindra mijëra shtetasve vendas dhe të huaj, pjesë e trupave diplomatike dhe organizatave ndërkombëtare u mundësuan nga pjesa ushtarake e aeroportit qe u menaxhua nga trupat amerikane deri pas largimit të tyre të plotë nga Afganistani.

Ekipet teknike që vunë në funksionim aeroportin dhe ndihmuan talebanët në riparimin e pistës dhe rivënien në funksionim të radarëve ishin nga Katari dhe Turqia. Aeroporti i Kabulit u hap fillimisht për të pritur avionë me ndihma humanitare dhe me pas u realizua edhe fluturimi i parë civil nga kryeqyteti Kabul drejt qytetit jugor Mazari-i-Sharif.

Ndërkohë talebanët deklaruan se të paktën 17 persona janë vrarë nga të shtënat festive në ajër natën kur amerikanët dhe aleatët u tërhoqën plotësisht nga aeroporti i Kabulit. Popullsia civile në këtë vend pret ndihma emergjente nga fluturimet ajrore drejt këtij aeroporti pasi situata në ushqimin e popullsisë po përkeqësohet.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres ka udhëtuar drejt Gjenevës për të thirrur një konferencë të nivelit të lartë mbi ndihmën humanitare për Afganistanin që do të mbahet më 13 Shtator.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.