RIGA, Parlamenti letonez miraton riorganizimin e Kabinetit

Parlamenti i Letonisë miratoi një riorganizim të kabinetit qeveritar dhe emërimin e katër ministrave të rinj: atij të brendshëm, të ekonomisë, të arsimit dhe të mirëqenies, pas një propozimi nga kryeministri Krisjanis Karins.

Masa pasoi një riorganizim të koalicionit qeverisës, që tani përfshin katër parti dhe grupime konservatore nga qendra politike.

Koalicioni nuk përfshin më partinë populiste KPV LV, tre postet ministrore të së cilës u rialokuan.

Ministri i arsimit, i kritikuar gjerësisht, gjithashtu u zëvendësua.

Pas riorganizimit të qeverisë, aleanca me katër parti e Karins tani mban vetëm 48 nga 100 vendet në Asamblenë Popullore, Saeima.

Në votimet për ministrat e rinj, ligjvënësit aktualë ose ish-KPV LV mbështetën masën dhe qeveria ndoshta mund të llogarisë mbështetjen e populistëve në të ardhmen/ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *