Rihapen shkollat në Afganistan

13:18 18/09/2021

Djemtë mund të hyjnë në mësim, vajzat ende nuk lejohen

TalebanĂ«t kanĂ«  lejuar  djemtĂ« nĂ«  shkollat e mesme tĂ« ndjekin shkollĂ«n dhe mĂ«suesit tĂ« rifillojnĂ« mĂ«simin nĂ« tĂ« gjithĂ« Afganistanin, por nuk kanĂ« thĂ«nĂ« se kur vajzat mund tĂ« kthehen.

Ministria e re e Arsimit në Afganistan e bëri njoftimin në një deklaratë të premten, duke thënë se shkollat ​​shtetërore dhe private në nivelin fillor dhe të mesëm do të jenë të hapura nisur nga kjo e shtunë.

Shumica e institucioneve arsimore nĂ« tĂ« gjithĂ« Afganistanin kanĂ« mbetur tĂ« mbyllura  pĂ«r mĂ« shumĂ« se njĂ« muaj pasi talebanĂ«t morĂ«n pushtetin. Vajzat deri nĂ« klasĂ«n e 6 kanĂ« ndjekur mĂ«simet nĂ« disa nga shkollat ​​qĂ« kanĂ« arritur tĂ« qĂ«ndrojnĂ« tĂ« hapura por shkollat ​​e mesme pĂ«r vajzat janĂ« mbyllur nĂ« Afganistan. Shkollat fillore kanĂ« filluar mĂ«simin por nĂ« klasa tĂ« ndara tĂ« djemve dhe vajzave.

Zyrtarët kanë thënë se nuk do të përsërisin politikat e qeverisë së mëparshme talebane, e cila ndaloi arsimin e vajzave. Megjithatë, gratë ende nuk lejohen të vazhdojnë punën e tyre në disa prej provincave, me përjashtim të atyre që kanë punuar në departamentet shëndetësore, spitalet dhe arsimin.

Regjimi i ri ua ka ndaluar grave shkuarjen në universitete private, si dhe u ka caktuar atyre një kod veshjeje.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.