Rihapet qendra tregtare në Kopenhagë ku persona të armatosur vranë 3 persona

rihapet qendra tregtare ne kopenhage ku persona te armatosur vrane 3 persona
rihapet qendra tregtare ne kopenhage ku persona te armatosur vrane 3 persona

Disa qindra blerës dhe punonjës qëndruan për një minutë heshtje të hënën brenda qendrës tregtare të Kopenhagës ku tre njerëz u vranë kur një person i armatosur hapi zjarr.

Qendra e madhe tregtare e Field ishte rihapur disa orë më parë për herë të parë që nga të shtënat që tronditën Danimarkën.

Një vajzë 17-vjeçare dhe një djalë në të njëjtën moshë plus një burrë rus 47-vjeçar u vranë më 3 korrik, dyshohet se nga një danez 22-vjeçar, i cili me sa duket i zgjodhi viktimat e tij rastësisht. As viktimat dhe as i dyshuari nuk mund të përmenden me vendim të gjykatës.

Katër persona të tjerë u shtruan në spital në gjendje kritike, por të qëndrueshme pasi pësuan plagë me armë zjarri. Të shtënat me armë zjarri shpërthyen në qendrën tregtare në periferi të kryeqytetit danez.

“Në emër të Field’s ju mirëpresim përsëri,” tha një zë mbi sistemin e altoparlantëve të qendrës tregtare ndërsa mbaronte minuta e heshtjes. Qendra tregtare është një nga më të mëdhatë e rajonit nordik dhe ka më shumë se 130 dyqane, një kinema, disa zyra dhe klinika.

Casper Østergaard, menaxher i një supermarketi brenda qendrës tregtare, i tha transmetuesit danez DR se “ka një ndryshim të madh në mënyrën se si ndihen punonjësit sot. Disa janë mirë, të tjerët e kanë të vështirë.”

Liza Ibrahim, e cila punon në një klinikë dentare në Field’s nuk ishte në punë gjatë të shtënave, i tha DR-së teksa hynte në qendër të hënën se “Mund ta ndjej zemrën time duke rrahur pak më shpejt se zakonisht dhe nuk ndihem shumë rehat të hyjë vetëm atje.”

Edhe pse nuk dihet motivi, policia daneze ka përjashtuar mundësinë e terrorizmit. I dyshuari i armatosur, i cili u ndalua 13 minuta pas fillimit të të shtënave, ndodhet në paraburgim në një institucion të sigurt të shëndetit mendor. Ai akuzohet për vrasje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts