Rikthehen tensionet në Lindje/ Ushtria izraelite sulmon ambientet e prodhimit të armëve kimike në Siri

Izraeli ka goditur dy herë objektet e armëve kimike në Siri në dy vitet e fundit në një përpjekje për të parandaluar Damaskun të rifillojë prodhimin, raportoi sot Washington Post .

Raporti, duke cituar zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë të inteligjencës amerikane dhe perëndimore, u konfirmua për Reuters nga një person i njohur me këtë çështje, por u kërkua të mos emërohej ose të shtetëzohej.

Forcat e armatosura izraelite nuk pranuan të komentojnë.

Aktualisht nuk ka asnjë reagim nga Damasku. Qeveria siriane mohon përdorimin e armëve kimike . Në vitin 2013 ajo u zotua të dorëzonte arsenalin e saj kimik dhe pretendon se e bëri.

Izraeli ka pranuar se ka nisur dhjetëra sulme ajrore në Siri, për të cilat thotë se synon ushtarët iranianë ose operacionet e dërgimit të armëve për aleatët rebelë. Megjithatë, sipas gazetës, më 8 qershor, luftëtarët izraelitë goditën tre objektiva ushtarakë pranë Damaskut dhe Homsit . Të gjitha objektivat ishin të lidhura me programin e vjetër të armëve kimike të Sirisë. Marsin e kaluar, Izraeli shënjestroi një rezidencë dhe një kompleks të lidhur me furnizimin e një kimikati që mund të përdoret për të bërë neuroparalitikë. Hetimet nga Kombet e Bashkuara dhe Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike kanë arritur në përfundimin se forcat qeveritare siriane përdorën gaz sarin dhe bomba klori me fuçi në sulmet midis 2015 dhe 18 që vranë ose plagosën mijëra njerëz.

Zyrtarët izraelitë kanë shprehur shqetësimin për mundësinë që armët kimike të Sirisë të bien në duart e grupeve terroriste.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *